ایستراگمقالاتویژه

ایستراگ ها و نکات مخفی فیلم انتقام جویان: پایان بازی-قسمت دوم

بوداپست

کلینت بارتون و ناتاشا رومانوف که در حال رفتن به ورمیر برای گرفتن سنگ روح بودند, هنوز هم راجع به بوداپست حرف میزدند. کلینت به ناتاشا گفت که از بوداپست خیلی دور شده ایم. واقعا جریان این بوداپست چیست که در فیلم انتقام جویان 2012 هم به آن اشاره شده بود؟ آیا جریان این اتفاق را در فیلم بیوه سیاه مشاهده خواهیم کرد؟

چشم ثور

زمانی که ثور در زمان گذشته با مادرش روبرو شد, فریگا به او گفت که چه اتفاقی برای چشم راستش افتاده است. ثور چشم راست خود را در نبرد با هلا در فیلم ثور: رگناروک از دست داد و بعد تر در فیلم انتقام جویان: جنگ بینهایت, راکت به او یک چشمی که دزدیده بود را داد.

موجودات غول پیکر و کرم مانند (Leviathan)

در سمت چپ صحنه مبارزه نبیولا و گامورا با موجودات فضایی ای, یکی از موجودات کرم مانند را مشاهده میکنیم که به اصطلاح به آن ها Leviathan میگویند. اگر یادتان باشد لوکی و چیتاری ها همراه این موجودات به نیویورک حمله کردند و هالک هم دهن یکیشون رو آسفالت کرد. :))

نبیولا زمان حال و گذشته

نبیولا زمان حال و اصلی بعد از سفر به گذشته, خاطرات و چیزهایی که در حافظه اش بود را نسخه زمان گذشته خودش متصل کرد و برعکس این کار هم انجام شد. ممکن است این مورد اشاره ای به فیلم مرد مورچه ای و واسپ باشد. اسکات لنگ بعد از رفتن به قلمرو کوانتوم در فیلم مرد مورچه ای انگار که به خاطرات ژانت ون داین متصل بود و بعد از به خواب رفتن در وان حمام توانست یکی از آن خاطرات را از طریق خود ژانت ببیند و در قامت او ظاهر شود. حتی بعد تر نیز ژانت توانست کنترل اسکات را بر دست بگیرد و با همسر و دخترش دیداری داشته باشد.

صحنه ماندگار فیلم انتقام جویان

تونی استارک زمان حال که در ساختمان استارک حضور داشت, در پشت نسخه گذشته انتقام جویانی قایم شده بود که آن ها روبروی لوکی ایستاده بودند و این صحنه ماندگار را در سکانس های پایانی فیلم انتقام جویان 2012 رقم زدند. به هر حال اتفاقات بعد از آن صحنه را نیز مشاهده کردیم.

ضربه اینشنت وان به بروس بنر

زمانی که بروس بنر به زور میخواست سنگ زمان را از اینشنت وان بگیرد, اینشنت وان ضربه ای به او وارد کرد که روح او را از بدنش خارج کرد و میتوانست با روحش سخن بگوید. اینشت وان همین ضربه را نیز به دکتر استرنج در فیلم این شخصیت وارد کرده بود و روح او برای لحظه ای از بدنش خارج شد.

مسخره کردن لباس کاپیتان آمریکا

تونی که در حال دید زدن نسخه گذشته انتقام جویان بود, استیو راجرز را به دلیل داشتن آن لباس یعنی لباس فیلم انتقام جویان 2012 مسخره کرد و به او گفت که آن لباس اصلا برازنده اش نیست. ( البته با یک لحن و گفتار دیگه ای گفت D: ) گفت و گوی سه نفره تونی, استیو و بروس بنر را در فیلم انتقام جویان 2012 به یاد بیاورید. بعد از جر و بحث کوچکی که بین تونی و استیو شکل گرفت تونی به استیو گفت: <<کی توی این اتاق لباس مسخره پوشیده و هیچ کاریم از دستش بر نمیاد؟>>

براک روملو و جسپر سیتوِل

بعد از اینکه انتقام جویان لوکی را دستگیر کردند, چندین مامور شیلد (البته باید بگیم مامور هایدرا) به برج استارک آمدند و عصای لوکی را با خودشان بردند. در بین این ماموران براک روملو را مشاهده کردیم که بعد تر در صحنه های ابتدایی فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی دیدیم که به کراس بونز تبدیل شده بود. جسپر سیتول هم در بین آن ماموران بود که او را نیز از قبل مشاهده کرده بودیم.

دکتر لیست

سیتول که مشغول حرف زدن با الکس پیرس بود به او گفت که در حال بردن عصای لوکی برای دکتر لیست است. در صحنه های ابتدایی فیلم انتقام جویان: عصر آلتران دکتر لیست در واقع یکی از دانشمندان و اعضای هایدرا بود که بر روی عصای لوکی و همچنین موجود کرم مانند چیتاری ها آزمایش انجام میداد و قدرت های دوقلو های اسکارلت ویچ و کوییک سیلور را هم با سنگ ذهن درون عصای لوکی به وجود آورد. انتقام جویان هم به مقر او حمله کردند و عصا را از او گرفتند که در نهایت باعث اتفاقات زیادی شد.

مبارزه در آسانسور

استیو راجرز برای گرفتن عصای لوکی به آسانسور و به میان ماموران هایدرا رفت که اشاره ای به صحنه مبارزه کپ با ماموران هایدرا در فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان بود. اما کپ به جای اینکه با آنها مبارزه کند, زرنگی کرد و عبارت <<زنده باد هایدرا>> را به سیتول گفت.

زنده باد هایدرا

گفتیم که استیو در گوش سیتول عبارت زنده باد هایدرا را بر زبان آورد که این عبارت را پیش تر نیز از زبان ماموران هایدرا در فیلم های دنیای سینمایی مارول دیده و شنیده بودیم. جالب است بدانید استیو راجرز در دنیای کمیک بوک نیز این عبارت را بر زبان آورده است. در طی رویداد امپراطوری مخفی, هایدرا با استفاده از مکعب کیهانی (Cosmic Cube) ذهن کپ را تغییر داده بود و کاری کرده بودند که او برای آنها کار کند.

تبدیل شدن به کاپیتان آمریکا

لوکی برای لحظه ای با استفاده از قدرت تغییر شکل دادنش که آن را در فیلم های قبل نیز دیده بودیم, به استیو راجرز و یا همان کاپیتان آمریکا تبدیل شده بود. در فیلم ثور: دنیای تاریک نیز او به کپ تبدیل شده بود.

الکساندر پیرس

جناب رییس یعنی الکساندر پیرس که او را در فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان مشاهده کردیم در این فیلم نیز جلوی تونی و ثور ظاهر شد. او که در سازمان شیلد بود بعدا مشخص شد که یکی از ماموران هایدرا است.

تموم روز میتونم این کارو انجام بدم

هنگامی که نسخه زمان حال و گذشته استیو در حال مبارزه با یکدیگر بودند, کپ نسخه گذشته به همتای خود گفت که تمام روز میتواند این کار را انجام دهد. (I can do this all day) جمله ای آشنا از زبان استیو که در فیلم های قبلی نیز بارها از زبان او شنیدیم و دیدیم.

باکی بارنز

هنگامی که کپ نسخه حال در حال شکست خوردن از همتای خود بود, به نسخه زمان گذشته خود گفت که باکی زنده است. این صحنه میتواند اشاره ای به صحنه های ابتدایی فیلم جنگ داخلی باشد که روملو یا همان کراس بونز بعد از شکست خوردن از کپ در جواب سوال استیو که به او گفت رییس ات کیه جواب داد: <<رفیقت باکی>>

پریدن از برج استارک

تونی که در حال دید زدن انتقام جویان نسخه گذشته بود, بعد از پرت کردن اسکات لنگ به درون کیف حاوی تسراکت از برج استارک پرید. اگر یادتان باشد در فیلم انتقام جویان 2012 نیز تونی بعد از مبارزه کوچکی با لوکی از ساختمان پرت شد و بعد لباسش را فرا خواند و آن را به تن کرد.

دنیا های موازی

زمانی که اینشنت وان در حال توضیح دادن به بروس بنر بود که هر گونه تغییر در گذشته باعث اتفاقات زیادی میشود, به این نکته اشاره کرد که همان واقعیت و دنیا به خطر میفتد و باعث ایجاد دنیا و خط زمانی های موازی میشود. در دنیای کمیک بوک هم شخصیت هایی که به گذشته سفر میکردند باعث ایجاد دنیا و خط زمانی های موازی میشدند. همانطور که بارون موردو در فیلم دکتر استرنج گفت, دستکاری در زمان باعث ایجاد هرج و مرج میشود و اتفاقات زیان باری را به وجود می آورد.

سرکش ها

زمانی که ثانوس نسخه گذشته در حال دیدن خاطرات و حافظه نبیولا نسخه حال از طریق نسخه زمان گذشته نبیولا بود, انتقام جویان را دید و آن ها را سرکش های بدبخت صدا زد. به صحنه بعد از تیتراژ فیلم انتقام جویان 2012 برگردیم. فرمانبردار و مشاور ثانوس (The Other) که در حال توصیف انتقام جویان بعد از پیروزی شان در نبرد نیویورک بود, آن ها را سرکش صدا زد و اینکه ثانوس به راحتی نمیتواند بر آن ها حکمرانی کند.

صحنه تیتراژ ابتدایی فیلم محافظان کهکشان

رودی رودز و نبیولا در حال نظاره کردن نسخه گذشته پیتر کوییل بودند و او در حال آواز خواندن و رقصیدن در موراگ بود. در واقع آن صحنه و آن موسیقی تیتراژ ابتدایی فیلم محافظان کهکشان را تشکیل میدادند

فیلم Raiders of the Lost Ark

زمانی که رودی و نبیولا در موراگ و در حال ورود به محفظه سنگ قدرت هستند, رودی به نبیولا میگوید که شاید تله ای وجود داشته باشد. این موضوع در واقع اشاره ای به فیلم Raiders of the Lost Ark است. شخصیت معروف این فیلم یعنی ایندیانا جونز در پی یافتن صندوقچه ای اسرار آمیز در دل کویر بود و بعد از پیدا کردن مقبره آن با مارهای سمی ای مواجه شد که دور صندوقچه را احاطه کرده بودند.

آخرین کامئو استن لی

بالاخره داستان کامئو های استن لی دوست داشتنی در دنیای سینمایی مارول به پایان رسید. همیشه با دیدن او در فیلم های دنیای سینمایی مارول خوشحال بودیم و دیدن کامئو های او حس هیجان انگیزی به ما میداد. بعد از اینکه در فیلم هایی مانند انت من، کسانی مانند مایکل داگلاس(هنک پیم) را مشاهده کردیم که با استفاده از تکنولوژی CGI جوان تر شده اند, حالا نوبت استن لی بود تا در فیلم پایان بازی جوان شود. بعد از سکانس تصمیم تونی و استیو برای سفر به سال 1970 و کمپ لیهای, استن لی در نقش یک راننده و همراه با دوست دخترش در یک ماشین در سال 1970 در حال رانندگی بود و جمله ای تاثیر گذاری را بر زبان آورد. همیشه به یادت خواهیم ماند, استن لی دوست داشتنی 🙁

عبارت معروف استن لی

زمانی که دوربین پشت ماشین استن لی را در فیلم نشان میدهد, عبارت Nuff Said را در کنار پلاک ماشین میبینم. این عبارت که به معنی ((بس کن)) یا ((دیگه حرف نزن)) است, یکی از تیکه کلام های معروف استن لی است که هم در کمیک بوک آن را به کار برده است و هم در فیلم هایی نظیر مرد عنکبوتی 3 که در آن ها کامئو داشته این عبارت را به کار برده است.

کمپ لیهای

تونی و استیو به کمپ لیهای در سال 1970 سفر کردند. کمپی که استیو راجرز در فیلم کاپیتان آمریکا: اولین انتقامجو در آن تمرین میکرد و در آخر در فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان نابود شد.

راسکو سایمونز

استیو در کمپ لیهای یونیفرمی را پوشیده بود که بر روی آن نام راسکو دیده میشد. در دنیای کمیک بوک، زمانی که استیو از هویت کاپیتان آمریکا خارج شده بود و به نومد تبدیل شده بود، راسکو سایمونز که درست مانند استیو راجرز یک ابر سرباز بود به جای او به کاپیتان آمریکا تبدیل شد و بعد به دست رد اسکال کشته شد. ممکن است عبارت راسکو بر روی یونیفرم استیو اشاره ای به راسکو سایمونز باشد.

دانشگاه ام آی تی

زمانی که تونی با پدرش مواجه شد به او گفت که از ام آی تی برای بازدید آمده است. به فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی برگردیم. تونی در حال سخنرانی در دانشگاه ام آی تی برای دانشجویان آن دانشگاه بود.

لوگوی شیلد

بر روی لباسی که تونی در کمپ لیهای بر تن کرده بود آرم کلاسیک سازمان شیلد حک شده بود.

آرنیم زولا

هاوارد استارک که با پسرش تونی مواجه شده بود در حال پیدا کردن دکتر زولا بود. دکتر زولایی که در فیلم کاپیتان آمریکا: اولین انتقامجو در کنار رد اسکال بود و بعد از دستگیر شدن توسط شیلد به این سازمان ملحق شد اما به صورت مخفی برای هایدرا از شیلد جاسوسی میکرد. آخرین تصویری که از او دیدیم در فیلم سرباز زمستان بود که به صورت کامپیوتری نیز در حال زندگی کردن بود!

مواجه شدن تونی با پدرش

تونی استارکی که در فیلم های مرد آهنی مشاهده کردیم نسبت به پدرش مطمئن نبود و انگار که فکر میکرد پدرش به او علاقه ای نداشته است اما بعد از مواجه شدن با پدرش برای یک بار دیگر, فهمید که اشتباه میکرده است و وجه های مشترکی با او داشته است. تونی فهمید که پدرش مانند خودش به بچه حتی هنوز متولد نشده اش اهمیت میدهد و همچنین به مردم و دنیا نیز اهمیت زیادی میدهد. تونی که در فیلم مرد آهنی به خبرنگاران گفت حتی با پدرش خداحافظی نکرده بود, در پایان بازی با پدرش خداحافظی کرد.

اِیوت نیکول براون

تونی و استیو در آسانسور بودند و در حال پنهان کردن هویت خود از زن سیاه پوستی بودند. بازیگر نقش آن زن ایوت نیکول براون بود که با کن جیونگ در سریال Community همبازی بود و اگر یادتان باشد گفتیم که دو تن از تهیه کنندگان اجرایی این سریال برادران روسو بودند.

جارویس

هاوارد استارک که مشغول سوار شدن در ماشینش است, راننده اش را جارویس خطاب میکند. جیمز دارسی که این نقش را بازی میکرد در سریال مامور کارتر نیز در نقش جارویس ظاهر شده بود. جارویس بعد تر به هوش مصنوعی ساخته شده توسط تونی تبدیل شد و بعد نیز به ویژن تبدیل شد که نقش ویژن و صداپیشه جارویس را پاول بتانی بازی میکرد.


منتظر قسمت سوم این مقاله باشید…
برچسب ها
نمایش بیشتر

‫13 نظرها

 1. کی بود زیر نظرات قسمت اول مقاله ایستراگا میگف پوست گردو پوست گردو ؟ :))
  امیدوارم جوابتو با این مقاله گرفته باشی

  1. به چه درجه ای رسیدیم که با دو سه تا مقاله باعث سوزش امثال شماها میشیم :))
   نگران نباش این مقاله ها ادامه داره و امیدوارم مث خار بره تو چشم بدخواهمون
   من برای ممبرای واقعی سایت و چنل مینویسم که اونا لذتشم میبرن شما که دوست نداری اصلا لازم نیست بیای تو سایت عزیز دل

   1. سلام جناب
    حرف این دوستمونم اونقدر درست نیس چون یه فیلمه با ایستراگ های مشخص تقلیدی در کار نیست
    در کل که من جواب اقای سیاوش صمدی رو بیشتر پسندیدم
    محترمانه تر بود
    و اینکه از شما و بقیه دست اندر کاران این سایتم تشکر میکنم که برای رواج کمیک بوک تو ایران قدم مثبتی برداشتید 🌹
    به نظرم برای رایج کردن کمیک باید همکاری کرد نه باید بجنگیم
    رقابت خوبه و لی در عین همکاری
    به امید موفقیت روز افزون شما و سایت اسپایدی

  2. دوست عزیز ما هرکاری کنیم شما یه چیز میگین که :/
   قسمت ۱ رو بعد از اونا زدیم گفتین تقلید
   قسمت ۲ رو قبل اونا زدیم بازم میگین تقلید
   یکم منطقی باش😑

   1. مقاله ای خوب و مفید.دوستان این هزار بار ایستراگ چیزی هست که وجود داره و میشه پیداش کرد چه مارول ورس باشی چه CBR باشی چه اسپایدی. بیایید یکبار برای همیشه دعوا رو تموم کنیم و از کمیک لذت ببریم

     1. پس قبول كردين كه كپي كردين در حالي كه اسپايدي خودش ايستراگ پيدا ميكنه

   2. بابا اینا رو ول کن تو که مقالت عالیه بعدشم اسپایدی مگه چه چیزیه که بخای ازش اسکی بری ؟؟ همه میدونن اسپایدی **** هست

 2. دمت گرم کامل بود.
  خود من قبل از خوندن این دو دو تا مقاله انتظار داشتم که ایستر اگ ها بیشتر به فیلم هایی خارج از MCU اشاره داشته باشن ولی ظاهرن که خودشون در فیلمشون بیشتر به خودشون اشاره کردن 😐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن