مارولمقالاتنقد و بررسی‌ها

چرا فصل ششم انیمیشن سریالی مرد عنکبوتی دهه 90 ساخته نشد؟

دوستان قبل از شروع مقاله باید به شما بگم که اگر خواهان خوندن این مقاله هستین باید حتما انیمیشن ذکر شده رو دیده باشید و گرنه متوجه مقاله نخواهید شد!

مردعنکبوتی از آن جمله شخصیت هایی بوده و هست که در طی سالها توسط کمپانی ها و سازندگان زیادی برای ساخت فیلم ، سریال ، انیمیشن و… در نظر گرفته شده است. این شخصیت توسط استن لی و استیو دیتکو خلق شده و برای اولین بار در سال 1962 پا به دنیای کامیک گذاشت و طرفداران زیادی کسب کرد. یکی از آثار بسیار محبوب و خوب این شخصیت که یاد آور خاطرات سالهای دور و شیرین برای هواداران میباشد ، انیمیشن سریالی Spider-Man : The Animated Series شبکه Fox Kids (این شبکه همچنین سریال انیمیشنی خاطره انگیز اکس من را هم پخش کرده که میتونید با زیرنویس اختصاصی از اینجا دانلود کنید) هست که از 19 نوامبر سال 1994 تا 31 ژانویه 1998 توسط بخش انیمیشنی مارول فیلمز ساخته شد و در شبکه مذکور به نمایش در آمد وهمچنین بعد از آن هم بارها در شبکه دیزنی اکس دی و توون دیزنی به روی آنتن رفت. این سریال استقبال های به شدت خوبی از طرف هواداران و منتقدان به دلیل داستان سرایی و نمایش شخصیت ها دریافت کرد و توانست به دو نامزدی در مراسم های Anime Award و Image Award به ترتیب در سالهای 1995 و 1996 دست یابد. استن لی و آوی آراد از جمله تهیه کنندگان اجرایی این سریال بودند و جان سمپر ادیتور داستان و تهیه کننده اصلی این سریال بود.

این مجموعه در فصل 5 به شکل بسیار هایپ کننده ای تمام شد و بعد از پایان فصل 5 جان سمپر امیدوار بود که این سریال برای فصل بعدی هم تمدید بشود و او حتی ایده هایی برای فصل بعدی هم آماده کرده بود اما متاسفانه به دلیل اختلافات آوی آراد و مارگارت لوش و همچنین فروخته شدن رایت این شخصیت به سونی ، شبکه Fox Kids مجبور به کنسل کردن این سریال شد و فصل بعدی هیچوقت ساخته نشد.

درسته که سریال در فصل ششم کنسل شد اما به این معنی نیست که ما هیچ چیزی از آن نمیدانیم. در این مقاله قصد داریم به بخشی از برنامه های فصل ششم بپردازیم.

مادام وب و مرد عنکبوتی در قرن 19!

مادام وب که از جمله شخصیت های مهم کامیک های مردعنکبوتی هست و در این سریال هم حضور های متعددی داشت و بارها به پیتر برای به انجام رساندن ماموریت ها و وظایفش کمک میکرد. در آخرین قسمت از فصل 5 شاهد بودیم که پیتر با او راهی سفری شدند تا مری جین را پیدا کنند ، در فصل ششم قرار بود مشخص شود که مادام وب پیتر را به شهر لندن قرن 19 برده است. زمانی که پیتر و مادام وب به آنجا میرسند پیتر مری جین را در حالی که فراموشی گرفته و چیزی از رویداد هایی که برای او اتفاق افتاده به یاد نمی آورد ، پیدا میکند. در فصل ششم مشخص میشد که مری جین توسط دستگاه Time Dilation Accelerator به قرن 19 رفته است. (پیشنهاد میکنم حتما این انیمیشن رو نگاه کنید تا بهتر متوجه منظورم من در اینجا بشید). همچنین پیتر قرار بود در آنجا با کارنیج نیز مقابله هایی داشته باشه که بعدا مشخص میشه قاتل سریالی معروف یعنی جک قاتل سیمبیوت کارنیج را در اختیار داشته! البته جزئیات بیشتری هم از این قسمت در دسترس هست که در مقاله ای دیگه به آنها خواهم پرداخت.

حضور فایر استار و آیس من!

در دهه 80 سریالی تحت عنوان Spider-Man And His Amazing Friends توسط استودیو Marvel Production ساخته و از شبکه NBC بین سالهای 1981 و 1983 پخش شد. در این سریال انیمیشنی شاهد حضور شخصیت های آیس من و فایر استار بودیم. شخصیت فایر استار در آن موقع در کامیک ها حضور نداشت و در واقع شخصیتی اوریجینال برای سریال به حساب می آمد. سازندگان در ابتدا قصد داشتند از شخصیت هیومن تورچ در این سریال استفاده کنند ولی چون عقیده داشتند که ممکن است این شخصیت برای کودکان زیان آور باشد و آنها را به بازی با آتش تشویق کند تصمیم به خلق شخصیت فایر استار گرفتند.

نکته جالب این است که جان سمپر ایده هایی برای استفاده مجدد از این شخصیت ها را داشت و قرار بود در فصل ششم به شکل جدی تری نسبت به انیمیشن سریالی قبلیشان به تصویر کشیده شوند ، او و تیم حتی قصد داشتند که فرانک ولکر و کثی گارور را برای صداپیشگی مجدد شخصیت هایشان از انیمیشن Spider-Man And His Amazing Friends بازگردانند ولی با کنسل شدن فصل ششم ایده هایشان عملی نشد. به گفته جان سمپر در پایان یکی از قسمت ها زمانی که شخصیت منفی شکست داده میشود مرد عنکبوتی ، فایر استار و آیس من در یک سکانس به هم نگاه میکنند و میگویند “هی شاید ما باید گاهی باهم گشت بزنیم و باهم دوست باشیم! هیجان انگیز نمیشه؟” و بعد از سکوت کوتاهی آنها دست هایشان را تکان داده و هر کدام به راه خودشان میروند 🙁

حضور گوست رایدر و آزاد سازی دورمامو توسط میستریو!

شخصیت میستریو قرار بود در فصل ششم برای باری دیگر بازگردد و مشخص شود که هنوز زنده است و به دستگاه Time Dilation Accelerator دست پیدا کرده است. او از این دستگاه برای بازکردن پورتالی به بعدی دیگر استفاده میکرد و دورمامو را به دنیای اصلی می آورد. مرد عنکبوتی در اینجا با شخصیت روح سوار همکاری میکند و هر دو جلوی میستریو و دورمامو را میگیرند!

بازگشت نورمن آزبورن!

در قسمت 14 فصل سوم سریال ، زمانی که نورمن آزبورن قصد داشت از دست مردعنکبوتی فرار کند پورتالی با دستگاه Time Dilation Accelerator باز میکند اما بعد از چند دقیقه متوجه میشود که پورتال او را به سمت خود میکشد و نمیتواند کاری کند. پیتر که با استفاده از قدرت هایش بر روی زمین ایستاده و در حال تماشای نورمن میباشد ، در حالی که نورمن به سمت پورتال کشیده میشود و کمک میخواهد ، با کنار رفتن ماسک گرین گابلین از صورت او ، پیتر به سمت او می آید تا به او کمک کند اما موفق نمیشود و نورمن به درون پورتال کشیده میشود و در آن فرو میرود. اما جالب است بدانید جان سمپر برنامه ای داشت که او را مجددا به سریال بازگرداند.در برنامه او نورمن بعد از بازگشت خود در فصل ششم هویت گرین گابلین را از پسرش میگیرد و باری دیگر به گرین گابلین تبدیل میشود.

حضور شخصیت منفی بیتل!

در کامیک ها عنوان بیتل توسط چندین نفر انتخاب شده است که اولین آن به شخصی به نام Anber Jenkins برمیگردد که برای اولین بار در آگوست سال 1964 درشماره 123 سری Strange Tales حضور یافت و توسط استن لی و کارل برگوز خلق شد. در برنامه های جان سمپر برای فصل ششم سریال ، این شخصیت قرار بود در قسمتی حضور یابد اما مشخص نیست که دقیقا کدام نسخه قرار بود حضور یابد اما طبق اطلاعات موجود سازندگان قصد استفاده از او را داشتند.

حضور مجدد ریچارد فیکس در هیبت The Rose!

شخصیت ریچارد فیسک برای اولین بار در سال 1970 در شماره 83 سری The Amazing Spider-Man در دنیای کامیک حضور یافت و توسط استن لی و جان رومیتا خلق شد. همانطور که از اسمش هم معلومه او پسر ویلسون فیسک ملقب به کینگ پین میباشد. این شخصیت برای اولین بار در قسمت 6 و 7 فصل سوم این سریال حضور یافت و نقش وکیلی را برای پدرش ایفا میکرد و کمپانی ای به نام Fisktronic را اداره میکرد. در قسمت 6 پیتر پارکر توسط شرکت مذکور استخدام میشود ولی در ادامه ریچارد فیسک با کمک Chameleon برای او پاپوش دوخته و او را به فروختن اطلاعات محرمانه متهم میکند. پیتر با کمک دردویل/مت مورداک نام خود را پاک کرده که در نهایت به دستگیر شدن ریچارد فیسک منجر میشود.

آخرین حضور او در سریال در فصل چهارم بود و طبق برنامه های جان سمپر او قرار بود برای باری دیگر در فصل ششم این سریال بازگردد. اما این بار قرار بود بعنوان ویلنی نقاب پوش به نام The Rose بازگردد و برای ند لیدز که بعنوان خبرنگار برای دیلی بیوگل کار میکرد پاپوش درست کند.

حضور شخصیت پوما و سندمن!

شخصیت پوما/توماس فایرهارت در کامیک ها توسط تام دی فالکو و ران فرنز خلق شده و برای اولین بار در شماره 284 سری The Amazing Spider-Man حضور یافت. منبع الهام تام دی فالکو برای خلق این شخصیت یک کارت سافاری بود. پوما در ابتدا حضور خود تنها نقش یک مزدور را ایفا میکرد و دشمنی برای مرد عنکبوتی به حساب می آمد. اما این موضوع بعدا اتمام یافت و او به یکی از متحدان مرد عنکبوتی تبدیل شد و در سری کامیک های مختلفی در کنار او حضور یافت. طبق اطلاعات موجود این شخصیت قرار بود در فصل ششم سریال حضور یابد و حتی فیلمنامه ای هم برای او نوشته شده بود اما در نهایت با کنسل شدن فصل جدید حضور او هم منتفی شد.

از جمله شخصیت های دیگری که احتمال میرفت در فصل ششم حضور یابد شخصیت سندمن بود. قبلا این شخصیت را در قسمت سوم سه گانه مرد عنکبوتی دیده بودیم و تقریبا با او آشنا هستیم. زمانی که جیمز کامرون قصد ساخت فیلمی از مرد عنکبوتی را داشت از جمله شخصیت هایی منفی که در نظر داشت در این فیلم استفاده کند شخصیت سندمن بود. به همین دلیل ما در طول فصل 1 تا 5 سریال شاهد حضور او نبودیم که خب با کنسل شدن فیلم مرد عنکبوتی جیمز کامرون زمینه ها برای حضور او فراهم شد ولی این شخصیت هم در نهایت فدای کنسل شدن سریال شد.

از دیگر شخصیت هایی که قرار بود در فصل ششم شاهد آن باشیم بتی برانت بود. این شخصیت برای اولین بار در سال 1963 در شماره 4 سری The Amazing Spider-Man حضور یافت و توسط استن لی و دیتکو خلق شد. کم و بیش با این شخصیت آشنایی دارید چرا که در سه گانه مرد عنکبوتی سم ریمی حضور داشت و توسط خانم الیزابت بنکس ایفای نقش شد. عوامل سازنده سریال قصد داشتند از او در فصل ششم استفاده کنند و او را به عنوان دستیار جوزف رابرتسون معرفی کنند. ظاهر این شخصیت طبق عکس بالا و اطلاعات موجود طراحی شده بود اما متاسفانه هیچ وقت استفاده نشد. نکته جالبی که وجود دارد این است که اسم او قرار بود در این سریال شاهد تغییراتی باشد و به صورت بتی برندت (Betty Brandt) تلفط شود. او همچنین علاقه ای رمانتیک به پیتر پارکر در فصل ششم میداشت.

در آخر هم طبق برنامه های عوامل در فصل ششم شاهد شخصیت های هالک و جک او لنترن هم میبودیم و شخصیت مایلز وارن هم که بعدا بعنوان شخصیت جکل (Jackal) باز میگشت قرار بود در این فصل حضور یابد.

امیدواریم که از خواندن این مقاله راضی بوده باشید و باعث شده باشه که تا حدی اطلاعاتتون بالا بره. حتما نظر خودتون رو در بخش نظرات بگین تا در صورت وجود هر گونه اشکال در مقالات بعدی اصلاح بشه.

نمایش بیشتر

‫2 نظرها

  1. با سلام به تیم خوب مارول یونیورز اگه امکانش هست از شما خواهشا می کنم برااین سریال زیر نویس قرار بدین البته اگه زحمتی نیست با تشکر

    1. سلام دوست عزیز
      در گپ هم درخواست شده بود و افراد دیگری هم درخواست شما رو از ما داشتند. ولی نکته ای که وجود داره اینه که زیرنویس این سریال هم کامل موجوده و هماهنگه اما متاسفانه متن زیرنویس با متن اصلی دیالوگ ها شخصیت ها هم خوانی نداره و درست نیست. برای همین ما اول باید زیرنویس رو با تمام دیالوگ شخصیت ها هماهنگ کنیم و بعدا به سراغ ترجمه بریم. و چون این کار بسیار وقت گیره برای همین فعلا در دستور کار ما نیست و ممکنه مدتها سراغش نریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن