معرفی‌هامقالاتویژه

10 نکته‌ای که باید در مورد دارک مولتی‌ورس بدانید!

اولین جلد مجموعه کمیک دارک نایت: متال در 17 ژوئن 2017 برای اولین بار منتشر شد و تا آوریل 2018 که آخرین شماره‌ی این مجموعه عرضه شد، انتشارات آن ادامه داشت. این مجموعه 6 جلدی ارجاعات متعددی به آثار دیگر دارند که با نیو 52 و تولد دوباره دنیای دی‌سی در ارتباط است و داستان یک بعد مرموز را که شامل یک راز تاریک می‌شود را روایت می‌کنند که بتمن در برابر اعضای جاستیس لیگ، هویت آن را پنهان کرده بود. اسکات اسنایدر که در نیو 52 تحولی تازه به زندگی بروس وین داد و با ایده‌های نوآورانه بهترین داستان‌ها را برای شوالیه تاریکی به ارمغان آورد، این بار با خلق چالشی جدید، ماجرایی تازه را برای هواداران دی‌سی رقم زد. داستان به تحلیل بتمن و جست و جوی او برای کشف مولتی‌ورس مخفی هسته‌ی اصلی مولتی‌ورس دی‌سی می پردازد. با توجه به اطلاعاتی که اعلام شده بود انگیزه‌ی اصلی بروس وین به این دلیل است که متوجه عناصر مرتبط و واصل میان هر دو بعد شده و در گذشته نیز او بارها با این مسئله برخورد کرده بود. بتمن نهایتا به این مسئله و اشتراکات دو بعد پی می‌برد و با 7 دشمن خود نیز آشنا می‌شود که تمام اقدامات آنها توسط باربیتوس کنترل می‌شود. لازم به ذکر است که ایده‌ی خلق دارک مولتی‌ورس توسط زک اسنایدر ارائه شد که آن را از یک مستند علمی نیز الهام گرفته بود که در رابطه با ماده تاریک (Dark Matter) صحبت می‌کرد و این قضیه موجب شد تا او جهان مولتی‌ورس دی‌سی را که شامل 52 یونیورس می‌شود، دستخوش تغییری بزرگ کند و بواسطه آن کاراکتر بتمن را تاریک‌تر کند و این نکته برخلاف انتظارات، با واکنش‌های بسیار مثبتی رو به رو شد.

قبل از نوشتن در مورد هر اتفاقی که در این مجموعه کمیک بوکی رقم می‌خورد بگذارید ابتدا شما را با یکی از پرالتهاب‌ترین بعد های دنیای دی‌سی آشنا کنم. در واقع دارک‌ مولتی‌ورس یا دارک‌ورس سایه‌ای در زیر مولتی‌ورس اصلی است که توسط ترس و تمام اشتباهات شکل گرفته و رفته رفته به نابودی خود نزدیک می‌شود. اما از آغاز آفرینش در دنیای دی‌سی این بعد به عنوان جهان فورجر شناخته شد و پس از گذشت زمان توسط باربیتوس تسخیر شد و به دارک مولتی‌ورس تغییر نام داد. این بعد بابت هویت اصلی خود، جهان‌های خلق نشده‌ی زیادی را نیز در بر دارد که به مرور زمان به وسعت آن اضافه می‌شود و بتمن تنها کسی است که ارتباط بسیار خاصی با این بعد دارد. باربیتوس در حقیقت خدای خفاش است که بروس وین در روزی که تبدیل به بتمن شد آن را مشاهده کرد. باربیتوس خدای دارک مولتی‌ورس است و هر بار که با بتمن رو به رو می‌شود جهان‌های شکل گرفته از ترس او را نمایش می‌دهد. در ادامه به بررسی 10 حقیقتی که در مورد دارک یونیورس باید بدانید می‌پردازیم.

10.شرورتر‌ین موجود دارک مولتی‌ورس

باربیتوس یکی از باستانی‌ترین موجودات دنیای ‌دی‌سی است و هدف اصلی او نابودی جهان‌های ناپایدار است. در حقیقت جهان فورجر که یک الهه کیهانی است می‌تواند با جذب انرژی دنیاهای بعد خود را گسترش دهد اما پس از مدتی تصمیم گرفت تا برای کسب قدرت بیشتر دنیا‌های دیگر بعدها را نابود کند و از خلق دنیا‌های جدید در بعد خود منصرف شد. همانطور که بالاتر گفتیم، باربیتوس که وظیفه داشت دنیاهای ناسازگار و پیچ خورده را نابود کند، جهان فورجر را نابود کرد اما اجازه داد تا ناپایداری که در این بعد برقرار شده بود همچنان ادامه داشته باشد و دارک‌ مولتی‌ورس را به وجود آورد. سرانجام اهداف باربیتوس آنقدر بزرگ شده بود که به فکر نفوذ در دیگر بعدهای مولتی‌ورس افتاد تا تمام جهان‌ها را تصاحب کند.

9.ارتباط با دنیای مارول

دی‌سی در حال برنامه‌ ریزی برای انتشار مجموعه‌ای جامع و کامل از دارک مولتی‌ورس می‌باشد . در نگاه اول ممکن است آن را در زمره‌ی اِلس ورلدز (Elseworlds) قرار دهید اما دارک مولتی‌ورس ابتکار جدید دی‌سی بوده و شباهت نزدیکی به خط داستانی کمیک‌های ?….What if مارول دارد. مفهوم اِلس ورلدز فلسفه‌ی متفاوتی با دارک مولتی‌ورس دارد و قهرمانان جهان اصلی را در موقعیت‌های بسیار خاص و متفاوتی قرار می‌دهد. برای مثال به سوپرمن‌ پرورش یافته توسط دارک‌ساید و یا بتمن رشد کرده در انگلیس در اواخر قرن هجدهم می‌توان اشاره نمود. با این حال دارک‌ مولتی‌ورس مسیر دیگری را دنبال می‌کند و دست به خلق حماسه‌های تاریک می‌زند. در واقع در این جهان قهرمانان برجسته‌ی دی‌سی دیگر قادر به تشخیص تصمیمات اشتباه و درست نیستند و همواره راه‌های تاریک را انتخاب می‌کنند. می‌توان بتمن را مثال زد که از کشتن دشمنانش هیچ ابایی ندارد و یا سوپرمن که حس گناه خود را فراموش می‌کند و تلاش می‌کند تا بر تمام دنیا حکومت کند.

8.تفاوت مولتی‌ورس اصلی با دارک مولتی‌ورس

دنیای دی‌سی براساس تئوری چند جهانی فیزیک شکل گرفته و زمین‌های متفاوتی در این دنیا وجود دارند که هر کدام مشتق شده از یک زمینِ اصلی هستند و با هر انتخابی که صورت می‌گیرد، دنیایی متفاوت خلق می‌شود. اما مولتی ورس اصلی و دارک مولتی‌ورس هم زمان با هم خلق شدند و هر کدام زمین‌های مختص به خودشان را دارند. دارک مولتی‌ورس نسخه‌ای خشن و آشفته‌تر Earth-prime (زمین نخست و سرچشمه‌ی تمام زمین‌های مولتی‌ورس اصلی) می‌باشد. چیزی که باعث تشخیص زمین‌های دارک مولتی‌ورس با مولتی‌ورس اصلی می‌شود علامت آنها است. در واقع زمین‌های دارک مولتی‌ورس در کنار شماره‌ی خود علامت منفی دارند.

7.چه کسی خالق باربیتوس بوده است؟

پرپچوآ جزو قدرمندترین موجودات جهان است و به نوعی مادر باربیتوس و موجودات آمنی‌ورس به شمار می‌رود. او جزو بخشی از گروه سوپر سلستیالز است که تمام مولتی‌ورس ها را در آمنی‌ورس خلق کردند. علاوه بر این پرپچوآ کسی بود که آنتی-مانتیور، اُور-مانیتور و جهان فورجر را به وجود آورد و در مقطعی از زمان هفت نیروی کیهانی را در اختیار خود در آورد و تصمیم داشت تا یک مولتی‌ورس بزرگ پایدار دیگر خلق کند اما سایر سوپر سلستیال‌ها از این اقدام جلوگیری کردند و او را در دیوار منبع (که در داخل مرز یک مولتی‌ورس ناشناخته شده قرار دارد و منبع یک جوهر کیهانی می‌باشد) زندانی کردند.

6.آیا باربیتوس یک تهدید محسوب می‌شود؟

پس از مرگ بتمن، باربیتوس به گذشته سفر کرد و دوباره به تایم لاین اصلی بازگشت. او طی سفر در زمان خود از بتمن برای رسیدن به نقش‌های خود بهره برد تا بتواند نقشه‌ای طراحی کند که دارک مولتی‌ورس و مولتی‌ورس اصلی را درگیر کند. لازم به ذکر است که باربیتوس پیش از این در برهه‌ای زمان قادر بود تا وارد مولتی‌ورس اصلی بشود و این باعث شد تا پیروانی نیز به دست بیاورد. طی قرن‌های متمادی پیروان باربیتوس بتمن را آماده می‌کردند تا دروازه‌ای برای ورود باربیتوس به مولتی‌ورس اصلی شود. در حقیقت برنامه‌ی آنها این بود که بدن بتمن را به هر پنج فلز دارک مولتی‌ورس آلوده کنند. بتمن درست زمانیکه از نقشه آنها مطلع شد که تنها فلز پنجم باقی‌ مانده بود؛ با این حال بتمن به دام افتاد و توسط فلز پنجم نیز آلوده شد و باربیتوس بالاخره توانست بواسطه‌ی بتمن وارد مولتی‌ورس اصلی شود.

5.ارتباط خاص باربیتوس و بتمن

باربیتوس در مقطعی از زمان بتمن را وارد یک دنیای خیالی می‌کند که اینبار بروس وین به عنوان یک پدربزرگ برای نوه‌اش، جانت از دوران خود به عنوان بتمن داستان می‌گوید، اما بروس وین متوجه می‌شود که خاطره‌ها و داستانی که روایت می‌شود با هم مطابقت ندارد و این موجب می‌شود تا از این دنیای خیالی خارج شود. اما بعد از آن باربیتوس وارد رویای بروس وین شده و خطاب به او می‌گوید که تنها بخاطر خواست خودش بوده که بروس وین تبدیل به بتمن و یک قهرمان شده و بدون تنها دلیل وجود شوالیه تاریکی، باربیتوس است. او همچنین به بتمن اطلاع می‌دهد که هزاران جهان از ترس بتمن در دارک‌ مولتی‌ورس به وجود آمده که به وسیله‌ی آنها می‌تواند به مولتی‌ورس اصلی وارد شود. بروس وین پس از حرف‌های باربیتوس وحشت زده شده و خودش را تسلیم او می‌کند و درخواست می‌کند تا به همان دنیای خیالی بازگردد.

4.شوالیه‌های تاریکی دارک‌ورس

هفت بتمن در دارک مولتی‌ورس وجود دارند که توسط باربیتوس رهبری می‌شوند. هر هفت بتمن دارک مولتی‌ورس کسانی هستند که وارد مولتی‌ورس اصلی می‌شوند و به دنبال نابودی اعضای جاستیس لیگ هستند؛ البته این را نیز باید گفت که آنها جاستیس لیگ بعد خودشان را نابود کردند. هر کدام از آنها هوش بتمن و قدرت اعضای جاستیس لیگ را دارند که آنها را به یکی از شکست ناپذیرترین گروه‌های دنیای دی‌سی تبدیل کرده است.

3.قدرتمندترین بتمن دارک مولتی‌ورس

هیچ شکی نداشته باشید که “بتمنی که می‌خندد” (Batman Who Laughs) وحشتناک‌ترین و قدرتمندترین بتمن این مولتی‌ورس است. او شخصیتی همانند جوکر دارد که در کمیک نه چندان موفق The Batman Who Laughs توسط اسکات اسنایدر معرفی شد. مثل دیگر بتمن‌های بعد خودش، می‌خواهد هرج و مرج را در تمام مولتی‌ورس گسترش دهد و دنیایی مملو از تاریکی و وحشت را ایجاد کند. بتمنی که می‌خندد در واقع همان هویتی است که بروس وین بعد اصلی ترس تبدیل شدن به آن را دارد.

2.چگونه جاستیس لیگ می‌تواند ویلن‌های دارک‌ورس را شکست دهد؟

البته این بخش جزو اشتباهاتی بود که اسکات اسنایدر در خلق دارک‌ورس مرتکب شد. شوالیه‌های تاریکی این مولتی‌ورس به طرز بسیار عجیبی قدرت‌هایی مشابه سوپرمن دارند و مانند او مقابل کریپتونیت ضعف نشان می‌دهند. البته کریپتونیت از جنس فلز (خیالی) «Nth» است که در زره متصل به بال‌های هاک‌من، دستبندهای واندروومن و مکان‌های خاص دیگر دنیای دی‌سی وجود دارد.

1.کاراکتر‌های حاضر در دارک‌ مولتی‌ورس

دی‌سی برنامه‌ای طراحی کرده بود که از طریق مجموعه کمیک Dark Knight: Metal تمام شخصیت‌هایی که مدت طولانی در دنیای د‌ی‌سی حضور نداشتند را بازگرداند که شامل هاک‌من، هاک‌گرل، پلستیک‌من، میستر ترفیک، اوت‌سایدرز، ایمورتال ‌من، جوکر، رد تورنالدو و بلک آدام می‌شود. البته شخصیت‌های دیگری از جمله قهرمانان مولتی‌ورس اصلی به شکل دیگری در این بعد حضور دارند از جمله لوئیس لین که پس از مرگ سوپرمن دارک‌ورس، قدرت‌های او را می‌گیرد و هرکسی که در مرگ او مقصر بوده را نابود می‌کند.

منبع : CBR

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن