معرفی‌هامقالاتویژه

15 چیزی که از سلستیال ها نمیدانستید !!

جک کربی، از ایده پردازان اصلی و پای ثابت اغلب کامیک های کلاسیک مارول در دهه 60 و 70، در شماره ی اول از کامیک های اترنالز دست به خلق مخلوقاتی بنام سلستیال ها میزند. این موجودات قدرتمند در سرتاسر کیهان دست به آزمایش، خلق و برچیدن موجودات و حیات روی سیارات میزنند.
هر کدام از سلستیال ها عمل و وظیفه ای دارند که از نامشان میتوان آن را فهمید برای مثال gammenon the gatherer ( جمع کننده ) و یا ashema the listener ( شنونده ).
ولی آن ها چه کسانی هستند؟ چگونه خلق شدند؟ در ان زره های غول آسایشان چه وجود دارد ؟ در ادامه به پاسخ این سوال ها مبپردازیم.

Fantastic Four #603

1- خالق سلستیال ها:

در آغازین روز از جهان مارول تنها چیزی که وجود داشت موجودی به نام First Firmament بود. هنگامی که فرست فرمیمنت تصمیم به خلق حیات گرفت، او دو نوع موجود خلق میکند. گروه اول موجوداتی سیاه و سفید به نام Aspirant ها بودند و گروه دوم موجوداتی رنگی به نام سلستیال ها. در حالی که آسپیرانت ها موجوداتی مطیع و فرمانبردار نسبت برای فرست فرمیمنت بودند سلستیال ها دنبال خودمختاری و استقلال میگشتند. این تفاوت در نهایت به نبردی بزرگ و کیهانی به نام Celestial War یا نبرد آسمانی که در پایان این نبرد سلستیال ها نه تنها آسپیرانت ها که حتی خالق خود، فرست فرمیمنت را هم شکست دادند. پس از این شکست، فرست فرمیمنت به ذراتی کیهانی تقسیم شد که از هر یک از ذراتش یونیورسهای مختلفی شکل گرفتند و نهایتند مولتی ورس مارول شکل گرفت.

2- سلستیال ها چگونه بوجود میایند ؟؟

این مسئله که سلستیال ها چگونه بوجود می آیند هنوز هم به طور قطع مشخص نیست. در داستان های مختلف از دنیاهای موازی دیگر روش های مختلفی دیده شده که هیچکدام از آن ها به طور قطع ثابت نشده اند. در دنیایی موازی که به Earth X معروف است، تمام انسان ها دارای قدرت فرابشری هستند اما این زمین در واقع محافظ جنین یک سلستیال است که برای به دنیا امدن این جنین باید زمین در ابتدا نابود شود و در آخر زندگی مردم این زمین ( زمین 9997 ) توسط رید ریچاردز ، بلک بولت و گالاکتوس ( فرانکلین ریچاردز پسر رید ریچاردز ) نجات پیدا کرد.

3- سلستیال ها به چه کسی خدمت میکنند؟

سلستیال ها میخواهند که سرنوشت تمام جهان را بر اساس نقشه ای بزرگ شکل دهند. اما آنها برای انجام این کار به قدرتی بزرگتر از خودشان پاسخگو هستند. کسی که سلستیال ها به آن خدمت میکنند شخصیست بنام فالکروم میباشد. او نمود جک کربی کبیر در دنیای مارول می باشد ، گاها در برخی از کامیک ها بیان شده که انها به وان ابو آل هم خدمت میکنند و تحت فرمان وی هستند.

4- سلستیال ها و ارتباط آنها با جهش یافته ها !

سلستیال ها در ابتدای شکل گیری حیات هوشمند در زمین دست به دستکاری های ژنتیکی میان جانوران سیاره زدند. هدف اصلی سلستیال ها این بود که بتوانند سرنوشت حیات در سیارات مختلف را تغییر دهند. دلیل اصلی نبرد آسمانی و شکست دادن آسپیرانت ها نیز همین بود. آزمایشات ژنتیکی سلستیال ها در زمین ۵ میلیون سال قبل انجام شد. آنها ژنتیک انسان های اولیه را اصلاح کردند که سرانجام باعث به وجود امدن دو گونه متفاوت یعنی اترنال ( Eternals ) های با ظاهر عادی و دوینت ( Deviants ) های عجیب و غریب شد. هر دوی این گونه ها به تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دست پیدا کردند و سرانجام اترنالز زمین را به مقصد یکی از قمر های زحل به نام تایتان ترک کردند. این دستکاری های ژنتیکی سلستیال ها بود که سرانجام باعث بوجود امدن ژن جهش یافتگی و جهش یافته ها ( Mutants ) شد.

5- سلستیالی در کالیفرنیا !

حتی سلستیال های به شدت قدرتمند هم در بین هم نوعان خود نزاع و درگیری دارند.Tiamut the communicator ( ارتباط دهنده ) برای پاکسازی گونه های غالب روی زمین که دوینت نام داشتند هزاران سال قبل به زمین امد. ولی آریشام تیاموت را برای بدست اوردن موقعیت سیاسی بهتر به چالش کشید و سرانجام سلستیال های دیگر نیز از آریشام حمایت کردند و تیاموت را هزاران سال در زیر کوه دیابلو در ایالت کالیفرنیا دفن کردند. در عصر مدرن وی توسط دوینت ها ازاد شد ولی تصمیم گرفت که دیگر بشریت را نابود نکند و در انتهای پل گلدن گیت بی حرکت ایستاد و تبدیل به مجسمه ای ۲۰۰۰ پایی و ۲۶۰ تنی طلایی رنگ شد.

Fantastic Four #602

6- نبرد انتقامجویان و سلستیال ها در عصر سنگی !

مبارزه سلستیال ها با انتقامجویان، مبارزه ای سهمگین و هیجان انگیز به نظر میرسد، قدرت هالک و تور و هوش تونی استارک علیه این خدایان فضایی! با اینحال باید به شما بگویم که این مبارزه ی سهمگین بین سلستیال ها و انتقامجویان یک میلیون سال قبل از میلاد و در عصر سنگی روی داده است. باور کنید یا نه حتی یک میلیون سال قبل از میلاد هم گروه انتقامجویان وجود داشته که شامل آگاموتو، استاربرند، فینکس،ادین و نسخه هایی متفاوت از بلک پنتر، آیرون فیست و گوست رایدر ( سوار بر ماموتی آتشین ) می شد. سلستیالی که آنها با آن مواجه شدندthe Fallen نام داشت. د فالن پس از شکست در زیرِ مکانی که امروزه آفریقای جنوبی نام دارد زندانی شد.

7- مرگ سلستیال ها !

سلستیال ها موجودات بسیار قدرتمندی هستند ولی با توجه به وقایع رویداد Times Run Out فهمیدیم حتی موجوداتی بسیار قویتر از آنها مانند دادگاه زندگی و ابدیت را هم میتوان نابود کرد. پس در این صورت چه چیزی میتواند سلستیال ها را نابود کند؟ سلاحی قوی و باستانی که به اندازه خود سلستیال عمر دارد و با نام GodKiller شناخته میشود. سلاح دیگری که این توانایی را دارد تبر قدیمی ثور یعنی یارن بی یورن است. سال ها قبل از اینکه ثور چکش معروف خود ، میولنیر را بلند کند از تبری به نام یارن بی یورن استفاده میکرد. اما این تبر هنگام نبرد با آپاکالیپس در قرن یازدهم در میانه ی نبرد گم شد. اما توسط یوریل و ایمین که به دوقلو های اپاکالیپس معروف بودند پیدا شد. آن ها از این تبر برای قتل یک سلستیال استفاده کردند و سپس از بذر این سلستیال برای به وجود سوارکاران جدید آپاکالیپس استفاده شد.

8- منبع قدرت سلستیال ها !

سلستیال ها توانایی خلق و نابود کردن جهان و قدرتی ورای ادین و گالاکتوس دارند. گالاکتوس قدرت خود را با مصرف کردن انرژی کل یک سیاره بدست می آورد، پس سلستیال ها قدرت خود را از کجا می آورند؟ به یاد داشته باشید موجوداتی که شما میبینید، شکل واقعی سلستیال ها نیست بلکه زره های فضایی هستند که در درون خود سلستیال را جای داده اند، پس از نظر تئوری میتوان گفت سلستیال ها منبع انرژی زره خود هستند. سلستیال ها همچنین دنیاهای کوچکی را خلق کرده اند و میتوانند از منابع فرابعدی آنها انرژی استخراج کنند. رید ریچاردز بر این باور است که سلستیال ها از Hyperspace که منبع تمام انرژی های دنیای مارول است قدرت میگیرند. رید ریچاردز از زمانی که سلستیال ها تصمیم گرفتند که پسرش را به یک میزبان سلستیال تبدل کنند علاقه زیادی به مطالعه درباره ی آن ها پیدا کرد.

9- پس از مرگ میلیاردها سلستیال، جمعیت سلستیال ها به چه اندازه است؟

زمانی میلیارد ها سلستیال وحود داشت تصور این اندازه از قدرت در یک موجود هم غیرممکن است چه برسد به میلیارد ها! پس چه بلایی سر آنها اومد!! چه چیزی آنقدر قدرت دارد که میتواند این تعداد سلستیال را از بین ببرد؟ باید بدانید که همه ی آنها توسط یک سلاح کشته شدند. در هنگام نبرد بین سلستیال ها و آسپیرانت ها، آسپیرانت ها سلاحی خلق کردند که بعدها به نام گادکیلر شناخته شد. این سلاح پنج مایل درازا دارد و میلیارد ها سلستیال را نابود کرد. برای دلایلی نامعلوم ، آسپیرانت ها گادکیلر را رها کردند و این فرصتی شد برای سلستیال ها تا با ضد حمله کار دشمنان خود را یکسره کنند و آسپیرانت ها را از بین ببرند.

10- سلستیال آبی !

سلستیال ها موجودات مرموزی هستند و گاهی کار هایی انجام میدهند که ممکن است ذهن ما اقدامات و انگیزه های آنها را درک نکنید. در سال 1990 و در جلد 424 سری کمیک های تور و در آرک حماسه کهکشان سیاه تور و چند نفر دیگر شاهد تولد یک سلستیال بودند. سلستیالی که به دلیل رنگ بدنش سلستیال آبی نامگذاری شد در حالی که زرهی سبز رنگ داشت. پس از جذب شدن تمام محتویات کهکشان سیاه که پر از موجودات زنده بود و ترکیب شدن با بخش هایی از ژن های هرکول و اریک مسترسون و انفجار زره زنده ی استلاریس ، سلستیال آبی متولد شد و پس از این اتفاق سلستیال سرخ، زرهی را برای سلستیال آبی ساخت تا خود را در آن جای دهد.

11- زره سلستیال ها

پانیشر و آیرن من هر دو زره میپوشند چون انسان های معمولی هستند و نیاز به محافطت دارند. کسانی مثل هالک و لوک کیج به محافظی نیاز ندارند چون پوست بدنشان به اندازه یک زره مقاوم است. ولی چرا سلستیال ها زره میپوشند در حالی که به شدت قدرتمندند؟ سلستیال ها به شدت موجودات عجیب و مرموزی هستند پس جواب مشخصی به این سوال نمیتوان داد . شاید آنها تمام از انرژی ساخته شده اند و زره تنها برای حفظ فرمشان به آنها کمک میکند . همچنین دیده شد،که تیامونت هنگام صحبت با وان ابو آل هنگامی که کلاهخود خود را برمیدارد سری انسانی شکل و آتشین پدیدار شد . زره های آنها همچنین وسائل و سلاح هایی که با آنها در سیارات مختلف برای قضاوت کردن استفاده میکنند را هم در بردارد.

12- نووِر ( KnowWhere )

اگه فیلم نگهبانان کهکشان را دیده باشید پس حتما صحنه ملاقات نگهبانان با تانلیر تیوان یا همون کالکتور را یادتان است. در این فیلم کالکتور در مکانی به نام نووِر ( knowhere ) زندگی میکرد. در نگاه اول شاید فکر کنید که نووِر در واقع سر یک ربات عظیم الجثه میباشد. در واقع خانه کالکتور درون سر یک سلستیال واقع شده است. در دنیای کامیک ، نوور در مکانی که به انتهای جهان شناخته شده T واقع شده است . رییس امنیتی این منطقه سگی فضانورد به نام کوزمو است که در واقع بخشی از برنامه فضایی روسیه بود. اگر یک روز به این منطقه رفتید پس حتما نوشیدنی های بار استارلین رو امتحان کنید. باری که به افتخار جیم استارلین ، نویسنده نامی دنیای کامیک و خالق شخصیت های مشهوری مثل درکس نابودگر، گامورا و تانوس نامگذاری شده است.

13- میزبان های سلستیال ها

سلستیال ها میخواهند در تکامل حیات جهان نقشی اساسی داشته باشند. تا جایی که با خالق خود وارد جنگ شده و او را شکست دادند. سرانجام سلستیال ها به هدف خودشان رسیدند و نقش مهمی را در سرنوشت حیات کهکشان های مختلف ایفا کردند. آنها نقشه های خودشان را به وسیله میزبان های خود و با رفتن به هر سیاره عملی میکنند. اولین میزبان یک میلیون سال قبل به زمین امد و باعث خلقت اترنال ها و دوینت ها و همچنین ژن جهش یافته ها شد. سلستیال ها همچنین میتوانند همانقدر که راحت خلق کنند ، نابود هم کنند، دومین میزبانی که به زمین امد باعث غرق شدن آتلانتیس شد و سومین میزبان هم با خدایان آسمانی بر سر سرنوشت انسان ها و نابودی آنها جنگیدند. میزبانان سلستیال ها میتوانند با نالایق نامیدن یک سیاره حکم نابودی آنرا صادر کنند.

14- فرانکلین ریچاردز و سلستیال ها!

سلستیال ها با چند صد متر قد و آن زره های فلزی بزرگ یکی از قدیمی ترین و قدرتمند ترین موجودات جهان هستند. خیلی کم پیش میاید که به گونه های دیگر توجه کرده و کسی دیگر را به جمع خود راه دهند اما سلستیال ها همچین شخصی را پیدا کرده اند که شایستگی ماندن در میانشان را داشته باشد و میخواستند او را یکی از خود کنند. این شخص کسی نبود جز پسرکی کوچک به نام فرانکلین ریچاردز، پسر رید ریچاردز و سو استورم دو قهرمان مشهور دنیای مارول! او که به عنوان یکی از قدرتمند ترین جهش یافته های دنیای مارول شناخته شده است قدرت شکل دادن به جهان و خلق کردن را دارد و دارای سطح قدرتی فراتر از امگا است. حتی نسخه ای از آینده ی فرانکلین توانسته با سلستیال ها مبارزه و حتی آنها را نابود کند.

15- آخرین سلستیال

زمانی میلیارد ها سلستیال در جهان وجود داشت. اما بخش عمده ای از آنها توسط اسپیرانت ها و به وسیله سلاح گادکیلر نابود شدند. میلیون ها سال بعد نیز باقی سلستیال ها توسط نژادی مرموز به نام بیاندرز ریشه کن شدند. که این وقایع سر انجام به رویداد بزرگ سال ۲۰۱۵ یعنی جنگ های پنهان منجر شد. بیاندرز به دنبال یک قتل عام کیهانی بودند، آنها علاوه بر سلستیال ها، موجودات انتزاعی ای مانند ابدیت و حتی دادگاه زندگی را نابود کردند. هر چند یک سلستیال توسط موجودی به نام Queen Of Nevers نجات پیدا کرد. این سلستیال والای همگان نام داشت و کویین میخواست از او برای نبرد با فرست فیرمیمنت استفاده کند.

منبع
CBR

مترجم
امیرحسین شهیدیبرچسب ها
نمایش بیشتر

‫2 نظرها

  1. خوب بود
    فقط در شماره هفت(مرگ سلستیال ها) به دو سلاح اشاره شد
    درحالی که نال هم تونست با ال بلک سر یه سلستیالو جدا کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن