معرفی‌هامقالاتویژه

معرفی شخصیت مارول مَن ( میراکل مَن )

به مناسبت وارد شدن به ماه آگوست تصمیم گرفتم به معرفی شخصیتی بپردازم که علاوه بر اینکه نویسندگانی بزرگ در پرورش آن نقش داشتند، اما هنوز برای کامیک دوستان امروزی ناشناخته میباشد.

مروری بر حوادث اتفاق افتاده برای شخصیت مارول مَن در خارج از دنیای کامیک بوک

در دهه 50 میلادی و با قلم میک آنگلو شخصیتی بریتانیایی به نام مارول مَن خلق شد تا جایگزین کاپیتان مارول در کامیک های آمریکایی شود. میک انگو علاوه بر مارول مَن کامیک هایی نظیر کاپیتان جاستیس را برای انتشارات دینامیت نیز نوشته است.
این شخصیت در ابتدا برای انتشارات L.Miller & Son خلق شده بود. این انتشارات بریتانیایی در همان سالهایی که دیسی کامیکس و فاوست کامیکس سر حق چاپ کامیک های کاپیتان مارول جنگ و جدال داشتند بسیاری از کامیک های فاوست را در بریتانیا ریپرینت میکرد و سعی در حفظ میراث کاپیتان مارول در اروپا داشت، از این رو این انتشارات به کمک آنگلو؛ کاپیتان مارول را به مارول مَن تبدیل کردند که بجای بدست آوردن قدرتهایش از طریق جادو و جادوگران، با یک اخترآسمانی برخورد کرد و به جای گفتن کلمه شزم برای تبدیل شدن به قهرمان از کلمه Kimota استفاده میکرد. همچنین او بجای داشتن کاپیتان مارول جونیور و مری مارول، یانگ مارول مَن و کید مارول مَن را در تیم خود داشت که این دو شخصیت با گفتن کلمه ی مارول مَن به قدرت های خود دست پیدا میکردند.
در سال 1960 میک آنگلو بنابر دلایلی از انتشارات L.Miller & Son جدا شد و دوباره داستان های مارول مَن را تحت عنوان شخصیت کاپیتان میراکل در انتشارات تازه تاسیس خودش یعنی آنگلو کامیکس منتشر میکرد.
بخاطر موفقیت های چشمگیر این شخصیت، در ریپرینت های مختلف، این شخصیت در برزیل بنام جَک مارول و در خود بریتانیا او را با نام کاپیتان مارول میشناختند. این موفقیت تا جایی پیش رفته بود که انتشارات کامیک بوک در استرالیا و ایتالیا نیز این سری ها را ریپرینت میکردند.
سرنوشت این شخصیت و کامیک های مارول مَن فمیلی تا مدت ها بخاطر وارد شدن کامیک های امریکا که تماما رنگی بودند و از کیفیت بهتری برخوردار بودند نامشخص ماند.
اما در دهه 80 میلادی و با حضور آلن مور کبیر در سری های این شخصیت که به کمپانی Warrior ارجاع داده شده بود کمی شرایط بهتر شد. آلن مور در انتشارات Warrior نسخه ای دارک تر از شخصیت مارول مَن را با طراحی گری لیچ و سپس الن دیویس منتشر میکرد. اما پس از 21 شماره و با دخالت های مارول کامیکس که مدتی میشد از تایملی تغییر نام داده بود، به دلیل استفاده کلمه مارول در کامیک های این شخصیت دست به شکایت برد و سپس به دلیل اختلافات پیش آمده بین سرپرست انتشارات Warrior و آلن مور این سری کنسل و سپس حق چاپ آن به Pacfic Comics و سپس به انتشارات Eclipse Comics سپرده شد.
در آگوست 1985 نیز انتشارات Eclipse نیز نام این شخصیت را به دلیل شکایات مارول به میراکل مَن تغییر داد و دوباره کامیک های این شخصیت را به صورت رنگی منتشر کرد.

در آگوست 1985، انتشارات Eclipse به خاطر درگیر نشدن با انتشارات مارول که از غول های صنعت کامیک بوک محسوب میشد، نام این شخصیت را به میراکل مَن تغییر داد. سپس 6 شماره طبق کامیک های منتشر شده از این شخصیت در انتشارات Warrior منتشر کرد و سپس آلن مور که قرارداد جدیدی با این انتشارات بسته بود تا 16 شماره به نوشتن این سری ادامه داد و یک سوم از فروش آن به خود مور و طراح همراه او که طی همین مدت کم سه بار تغییر کرده بودند میرسید. اما بحران ها برای این شخصیت تمامی نداشت و مور از این سری جدا شد. پس از آن نویسنده ی افسانه ای، نیل گیمن روی کار آمد و پس از نوشتن داستانی برای میراکل مَن در مینی سری Total Eclipse، شماره هفدهم سری اصلی دوباره به نویسندگی گیمن از سر گرفته شد و این شماره در 1990 منتشر شد. نیل گیمن برای این سری 3 ولوم 6 جلدی در نظر گرفته بود و آن ها را عصر طلایی، عصر نقره ای و عصر تاریک نام گذاری کرده بود. اما طوفانی دیگر برای این شخصیت در راه بود، انتشارات Eclipse که روح تازه ای در کالبد این شخصیت دمیده بود در سال 1994 ورشکست شد و چاپ کامیک های میرکل مَن نیز پس از شماره 24 کنسل شد. طبق گفته های گیمن شماره 25 اماده ی عرضه بود ولی هرگز چاپ نشد و مدتی بعد به صورت دیچیتالی در برخی سایت ها عرضه شد.
اما دو سال بعد، تاد مکفارلین که عموما بخاطر خلق شخصیت اسپاون شناخته میشود حقوق انتشارات Eclipse را به انضمام حق چاپ شخصیت میراکل مَن را به قیمت 25.000 دلار خرید. پس از آن مکفارلین اعلام کرد که او صاحب تمام حقوق چاپ و نشر شخصیت میراکل مَن میباشد و تایید کرد که این شخصیت در کامیک های HellSpawn نیز حضور خواهد داشت. پس از چندبار حضور میراکل مَن در کامیک های اسپاون، مکفارلین در کامیک کان سن دیگو اکشن فیگورهایی دو نفره از اسپاون و میرکل مَن را هم عرضه میکرد. سپس مکفارلین شخصیت میرکل مَن را به Man Of Miracles تغییر نام داد که باعث برانگیخته شدن اذهان عمومی شد.
در سال 2001 نیل گیمن، انجمی بنام Marvels And Miracles تشکیل داد و خواستار بازپس گیری حقوق شخصیت میراکل مَن شد و از تاد مکفارلین شکایت کرد و عنوان کرد که مکفارلین حق نداشت از میراکل مَن در کامیک های اسپاون استفاده کند و گفت مکفارلین اصلا در قراردادی که با انتشارات Eclipse داشت حقی به او برای تملک شخصیت میراکل مَن نیز داده نشده بود.
سال بعد، نیل گیمن سری کامیک های 1602 را برای انتشارات مارول نوشت و پول حاصله را برای نجات شخصیت میراکل مَن و خرج دادگاه کرد. در سال 2009 دادگاه رای صادر کرد و اعلام کرد که تمام حقوق شخصیت مارول مَن/ میراکل من متعلق به خالق آن یعنی میک آنگلو میباشد و هیچ انتشاراتی حقی در استفاده از آن ندارد و نیل گیمن در دادگاه علیه مکفارلین برنده شد.

سر انجام بحران ها برای شخصیت مارول مَن/ میراکل مَن به پایان رسید و در کامیک کان سن دیگو در سال 2009، انتشارات مارول رسما اعلام کرد شخصیت مارول منَ را خریده است و از آن به عنوان مهم ترین شخصیت ده سال اخیر در صنعت کامیک بوک نام برد. در سال 2010 نیز انتشارات مارول وان شاتی تحت عنوان MarvelMan Classic Primer چاپ کرد که شامل طراحی های نوین و سیر تاریخی شخصیت مارول مَن بود. چند ماه بعد نیز سری آنگویینگ برای این شخصیت بنام MarvelMan’s Family’s Finest منتشر شد که در واقع ریپرینت کامیک های MarvelMan’s Greatest Adventures بود. پس از این شماره نیز تا سال 2013 کامیک هایی از طریق انتشارات مارول برای شخصیت مارول مَن به صورت ریپرینت هایی مختلف منتشر میشد.
در کامیک کان سن دیگو سال 2013، انتشارات مارول رسما تمام حقوق چاپ و نشر شخصیت مارول مَن را از میک آنگلو خرید و اعلام کرد نیل گیمن داستانی که بیش از 20 سال نیمه تمام باقی مانده بود را به اتمام خواهد رساند. تا چند سال اغلب داستان های میراکل مَن/ مارول مَن در انتشارات مارول، داستان هایی مختلف از عنوان Lost تا شماره های چاپ شده در انتشارات Warrior را دوباره با کیفیت های بهتر چاپ کرد و سپس قرار شد کامیکی تخت عنوان MarvelMan: The Silver Age به نویسندگی نیل گیمن و طراحی مارک باکینگهام در سال 2017 منتشر شود که سپس لغو شد و در کامیک کان سال 2018 نیز دوباره اعلام شد تیم مذکور برای سری جدید کامیک های مارول مَن اماده ی نوشتن و طراحی سری جدید برای این شخصیت هستند.

مروری بر زندگی و حوادث شخصیت مارول مَن در دنیای کامیک بوک

مارول مَن یک خبرنگار جوان بنام مایکل موران ( Michael Moran ) بود که وقتی کلمه ی Kimota را به زبان میاورد به قهرمانی شگفت انگیز در جهان به اسم مارول مَن تبدیل میشد. او دو دستیار به نام های یانگ مارول مَن ( Dicky Dauntless ) و کید مارول مَن ( Johnny Bates ) نیز داشت. مایکی برای کار خبرنگاری به نیروگاه اتمی رفته بود و در آنجا گیر افتاد و با گفتن کلمه ای مذکور که به عقبه ی سرگذشتش یعنی فاجعه اتمی اشاره دارد به قهرمانی با قدرتهایی نظیر پرواز، استقامت، قدرت و توان ابرانسانی، تلپاتی و … دست پیدا میکند و از کهکشان در برابر دشمنانش دفاع میکند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن