معرفی‌هامقالات

تاریخچه و ساختار مولتی ورس مارول ! – شماره دوم

با شماره دوم از سری مقالات خلق، ساختار، موجودات قدرتمند و همه ی آنچه که باید از مولتی ورس مارول بدانید در خدمت شما هستم. اگر هنوز شماره اول مقاله را مطالعه نکردید به اینجا مراجعه کنید . در شماره اول سعی کردیم مفهوم وجود مولتی ورس را با استفاده از مطالب مستند از کامیک های مارول برایتان شرح دهیم، همچنین مروری بر پیدایش سکند کازموس و بررسی اجمالی پدید آمدن مولتی ورس داشتیم و از چرخه ی مولتی ورس مطالبی را عنوان کردیم. حال سعی میکنیم این چرخه رو گسترده تر توضیح دهیم و همچنین تفاوت های میان یک یونیورس و دیمنشن ( بُعد ) و پاکت یونیورس ( دنیاهای جیبی ) را برای شما بازگو کنیم.

اما همانطور که در شماره اول مقاله به صورت کوتاه اشاره شد، مولتی ورس مارول تابحال 7 بار نوسازی شده، یعنی ابتدا نابود و سپس دوباره خلق شد و از نو شروع شد. همچنین در شماره اول توضیحاتی کوتاه در مورد فیرست فیرمیمنت و نوسازی بار هفتم توسط رید ریچاردز ارائه کردیم. حال تمام این چرخه را بررسی خواهیم کرد.
همانطور که شماره اول مقاله اشاره شد، در ابتدا تنها یک یونیورس وجود داشت، یک موجودیت کیهانی بنام فیرست فیرمیمنت ( اولین عالم )، پس از مدتی فیرست فیرمیمنت دست به خلق موجوداتی بنام سلستیال ها و اسپرینت ها میزند تا از تنهایی و سرگشتگی بدرآید. پس از مدتی جنگی میان این مخلوقین فیرست فیرمیمنت، اسپیرنت ها ( موجوداتی سیاه و سفید ) در مقابل سلستیال ها ( موجوداتی رنگی – خدایان آسمانی ) در میگرد که منجر به تکه تکه شدن فرست فیرمیمنت میشود. پس از این اتفاقات که ال اوینگ در سری کمیک های التیمیتز روایت کرد، از هر تکه ی فیرست فیرمیمنت بینهایت یونیورس بوجود آمد و در نتیجه اینجا آغاز کار مولتی ورس مارول در نظر گرفته میشود. پس از بوجود آمدن سکند کازموس بعد از سلستیال وار ( جنگ میان سلستیال ها و اسپیرنت ها بود) که در این جنگ اسپیرنت ها سلاحی تحت عنوان گادکیلر آرمور داشتند که قادر به نابودی سلستیال ها بود، اما قدرت زیاد مانع فساد هم هست، پس از شکست اولیه سلستیال ها، جنگی داخلی میان اسپیرنت ها درگرفت و در نتیجه سلستیال ها موفق به شکست اسپیرنت ها شدند و در این حالت سکند کازموس که بالاتر اشاره کردم بوجود آمد، پس از این سلستیال ها آزاد شدند و به امگاها مبدل گشتند، فرست فیرمیمنت نیز در این ساختار بعنوان آلفا در نظر گرفته میشود و پس از سلستیال وار نیز اسپیرنت های باقی مانده در جایی خارج از فضا و زمان از فیرست فیرمیمنت تبعیت میکردند.
اما پس از این جنگ فرست فیرمیمنت کنار نکشید و همواره دنبال فرصتی بود تا مخلوقاتی که از او سرپیچی کردند ( سلستیال ها ) را دوباره تحت فرمان خود درآورد. ( البته بعدها مشخص شد که تمام این مخلوقات تحت فرمان اواتاری بنام فالکروم هستند که در مقالات بعدی در مورد آن بحث خواهیم کرد. ) اما پس از مدتی سکند کازموس هم از مولتی ورس مارول رفت و جای خودش را به ثرد کازموس داد، در جریان جنگی موسوم به اترنیتی وار، فرست فیرمیمنت بپا خاست و پس از درگیری هایی و با کمک های اترنیتی فرست فیرمیمنت متوقف شد و سکند کازموس جای خودش را به ثرد کازموس داد. همانطور هم که بالاتر گفتم سکند کازموس بعنوان بوجود آورنده ی نژاد امگا شناخته میشود

ثرد کازموس، آسمانی که به شمایل مونث طراحی شده و ادامه ای بر سکند کازموس ( اولین مولتی ورس ) محسوب میشود! و همانطور که در کامیک های التیمیتز ذکر شده، اولین لایف برینگر نیز توسط این کازموس پایه گذاری شده. ( در مورد لایف برینگر در مباحث مربوط به شخصیت گالاکتوس در مقالات بعدی توضیحاتی ارائه خواهد شد. ) اما اتفاقی که برای سکند کازموس به واسطه ی فرست فیرمیمنت افتاده بود، برای ثرد کازموس هم اتفاق افتاد و در جریان جنگ اترنیتی وار ( پس از تکه تکه شدن فرست فیرمیمنت توسط سلستیالها، او علی رغم بوجود آمدن سکند کازموس، بازهم برای بدست گرفتن کل مولتی ورس برمیگشت و به ماهیت اصلی مولتی ورس، یعنی اترنیتی حمله میکرد و بخاطر بارها و بارها حمله ی خود به اترنیتی توانست نقطه ضعف وی را پیدا و در نتیجه اسپیرنت ها را برای نابودی وی از درون بفرستد.) او نیز جایگزین شد و ادامه ی ماهیت مولتی ورس به فورث کازموس منتقل شد.اما فورث کازموس هم مانند سومین همتای خویش در این دنیای اسرار آمیز نقش خود را ایفا و سپس با بازگشت فرست فیرمیمنت دوباره از ماهیت خود کنار رفت و معتقد بود که بالاخره فرست فیرمیمنت روزی برخواهد گشت و تمام مولتی ورس را دربر خواهد گرفت.
اما پنجمین آسمانی تحت عنوان فیفث کازموس و چهارمین مولتی ورس مارول که سازنده و بوجود آورنده ی مجیک ( جادو ) و هنرهای عرفانی و توهمی در مولتی ورس بود ( بعدها مرلین توانست مباحث جادویی مارول را سامان دهی کند ) طی چرخه ی مولتی ورس ، باز هم فرست فیرمیمنت برای بازپس گیری تمامیت مولتی ورس قیام کرد که طی اترنیتی وار باز هم باعث جدا شدن فیفث کازموس از مولتی ورس و جایگزین شدن وِی با سیکث کازموس شد.
سیکث کازموس و پنجمین مولتی ورس مارول، بوجود آورنده ی دانش و ارتباطات و نکسوس میان دنیاها بود. اما پس از قیام دوباره ی فرست فیرمیمنت بخاطر بازپس گیری کل مولتی ورس، سیکث کازموس به سیاره تا و نزد گالان رفت، سپس ماهیت و دانش خود را با گالان ادغام کرد، کسی که در مولتی ورس ششم یا همان سونث کازموس به گالاکتوس تبدیل شد! ( در مورد شخصیت گالاکتوس در مقالات بعدی توضیحاتی جامع ارائه خواهد شد. ) پس از ادغام ماهیت وجودی خود با گالان، سیکث کازموس نیز مانند پنج کازموس قبلی از مولتی ورس رفت و جای خود را به سونث کازموس داد. اما پس از گذر شش کازموس مختلف بالاخره مولتی ورس به ثبات رسید و هفتمین آسمانی و ششمین مولتی ورس مارول ایجاد شد، این مولتی ورس توسط ماهیت های اترنیتی و اینفینیتی مملو شده بود. ( توجه کنید که هر یونیورس اترنیتی و اینفینیتی مجزا دارد و این دو کرکتر مانند شوما گوراث مولتی ورسال نیستند. و در مقالات بعدی به این کرکترها پرداخته خواهد شد. ) اما پس از مدتی ششمین مولتی ورس و هفتمین عالم مارول ( سونث کازمون ) نیز مورد غارت قرار گرفت و طی این اینکرشن تمام مولتی ورس نیز در معرض نابودی قرار گرفت، پس از قضایایی که در سیکرت وارز صورت گرفت هفتمین مولتی ورس و ایث کازموس مارول به دنبالی مولتی ورس قبلی از نو توسط دکتر رید ریچاردز ( میستر فنتستیک ) که قدرت های بیاندرز را در اختیار داشت، خلق شد.

اما طی ران جاناتان هیکمن برای کمیک های سیکرت وارز و نیو اونجرز شاهد معرفی پدیده اینکرشن بودیم. پَنَمِنا پارادکسیال یا همان اینکرشن پدیده ایست که ناشی از نابودی زود رس دنیاها میباشد که موجب انقباض در مولتی ورس میشود، در نتیجه هر یونیورسی که در مولتی ورس وجود داشت شروع به برخورد با دیگری کرد، در هر یونیورس زمین آن بعنوان نقطه مرکزی این پدیده در نظرگرفته شده بود و با برخورد دو زمینِ دو یونیورس، تمام آن دو یونیورس کاملا نابود میشدند. در این زمان، تمام مردم و گروه های مختلف در سرتاسر یونیورس های مختلف از مولتی ورس مارول سعی کردند تا جلوی این نابودی را بگیرند، اما در نهایت اینکرشن به دو یونیورس، یونیورس اصلی مارول و دنیای التیمیت رسید، زمین 616 و زمین 1610 ! در صورت تماس این دو زمین، دو یونیورس مذکور نیز تماما نابود میشدند، اما قهرمانان و افرادی از هر دو یونیورس در لایف رفت ( مقری که توسط فیوچر فندیشن برای گردهماییِ جلوگیری از اینکرشن تاسیس شده بود ) جمع شدند که در این میان رید ریچاردز هر دو دنیا نیز حضور داشتند. یکی با لقب میستر فنتستیک و دیگری با لقب دِ میکر ! اما پس از دزدیده شدن قدرت بیاندز ( مخلوقاتی قدرتمند که جایی خارج از مولتی ورس زندگی میکنند ) توسط دکتر دووم که به کمک اوون ریس ( مول مَن) دنیایی را بنام بتل ورلد خلق کرد. دنیایی که مجموعی از تمام دنیاهای باقی مانده بود. دکتر دووم که حال گاد دووم شناخته میشد، هشت سال بر این دنیای جدید ( بتل ورلد ) حکومت کرد تا اینکه پس از پدیدار شدن میستر فنتستیک و دیگر قهرمانان از دنیای قبلی، اوون ریس ( مول من ) که درگاه قدرت های بیاندرز به دووم بود قدرت های آن مخلوقات فرامولتی ورسی را به میستر فنتستیک منتقل کرد و با قدرتی که میستر فنتستیک بدست آورده بود شروع به ترمیم و تصحیح مولتی ورس کرد و تک به تک یونیورس هایی که از بین رفته بودند را دوباره از نو خلق کرد، حافظه ی مردمانش را تصحیح و اوضاع تقریبا طوری به نظر میرسید که انگار هیچ اتفاقی نیوفتاده است و این اوضاع به پدید آمدن ایتث کازموس و هفتمین مولتی ورس مارول شد.

حال به بررسی معانی یونیورس، دیمنشن و یونیورس های جیبی میپردازیم. در درجه اول واژه یونیورس توسط شخصیتی بنام یهو در مارول بکار برده شده که از خدایان زمینی مارول محسوب میشود، یونیورس در جمله ی منتسب به این شخصیت به معنی دنیایی که در برگیرنده تمام دنیاهای دیگر و .. میباشد عنوان شده و در واقع مولتی ورس را زیر مجموعه یونیورس در نظر گرفته بود که البته تعریفی اشتباه از مولتی ورس محسوب میشود و طی کمیک های منتشر شده ی بعدی این مسئله اصلاح شد. در تعریف دیمنشن میتوان گفت، یونیورس یا قلمروی که دارای زمان و فضا و انرژی و ماده باشه! قلمرو ( ریلم ) هم به جایی که خدایان یا شیطان درش به صورت دنیایی موازی اقامت دارند گفته میشود و ورای یونیورس اصلی محسوب میشوند. این مطالب از ران های کازمیک دکتر استرنج استخراج شدند اما طی مطالبی که در مارول هندبوک ذکر شده، قلمروها جزئی از دیمنشن های جیبی محسوب میشوند که اندازه های کوچکتری نسبت به یک دیمنشن کامل دارند.
در کمیک های مارول تابحال هفت پاکت دیمنشن شناخته شده داریم که شامل زمین 311 یا همان مارول 1602 میباشد؛ این پاکت دیمنشن در آرک های آقای نیل گیمن برای دوران فرمانروایی ملکه الیزابت خلق شده، ابتدا در زمین اصلی مارول و در پایان سری این کمیک، به زمین 311 منتقل شد. مورد بعدی لیمبو میباشد که نام سه دیمنشن مجزا از هم در کمیک های مارول است. مورد بعدی The Encroachiverses میباشد، پاکت دیمنشنی که طی کمیک های سنسیشنال شی هالک دیده شد و یونیورسی با سلسله مراتب های چندگانه میباشد مانند Baloney-verse, the Don’t-Worry-Be-Happy-verse, the 976-verse, the Dimension of Suicide, the Noriega-verse, the Trashi-verse, the Narcissi-verse. the Media-verse, the Puppet-verse, and the Insipiverse که توسط نژادی قادر که هنوز شناخته شده نیستند خلق شدند.
مورد بعدی در این لیست زمین 13584 میباشد که به نوعی یک پاکت دیمنشن محسوب میشود. از دیگر موارد این لیست میکرو ورس و مجیک ورس ( منزلگاه ارباب نظم و سرور بی نظمی و این بتوینر ) میباشد؛ آخرین پاکت دیمنشن شناخته شده نیز توسط فرانکلین ریچاردز فرزند میستر فنتستیک بوجود آمده که تحت عنوان هیروز ریبُرن شناخته میشود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن