معرفی‌هامقالات

تاریخچه و ساختار مولتی ورس مارول – شماره اول

با گسترده تر شدن صنعت کامیک بوک و دنیاهای سینمایی اقتباس شده از آن، بحث مولتی ورس ها و یونیورس های کمیکی نیز داغ تر از قبل شده،.اما پیش از آنکه به بحث مولتی ورس مارول بپردازیم شما را با مفهومی جامع تر و بزرگتر آشنا می کنم، مفهومی بنام آمنی ورس که دربر گیرنده تمام جهان سرگرمی و فانتزی اطراف شما میشود.

در یک تعریف کلی تر مفهوم آمنی ورس اینطور بیان میشود: ( به مجموع تمام مولتی ورس ها و یونیورس های در سرتاسر دنیای فانتزی اعم از لوک اسکای واکر، دکتر منهتن، سندمن، اسپاون ، آرچی، گوکو و شینیگامی ها، شخصیت هایی که فقط یک حضور داشتند، شخصیت هایی که کامیک یا کتابشان به چاپ نرسید، شخصیت هایی مثل شرلوک هولمز و دراکولا، شخصیتی که حتی هنوز خلق نشده و در آینده خلق خواهد شد، همگی در یک مفهوم کلی بنام آمنی ورس تعریف میشوند. ) اما آمنی ورس و توضیح آن ورای هدف و کار ما میباشد و نمیتوان آن را به طور کامل توضیح داد و تشریح کرد، از این رو مارول یونیورس، مقاله ای تحت عنوان “ بررسی مولتی ورس مارول ” را تقدیم شما میکند

در یک تعریف کلی مولتی ورس مجموع تمامی یونیورس های موازی که سلسله وار به هم مرتبط هستند گفته میشود. در یک نمای کلی مولتی ورس زیر مجموعه ی آمنی ورس محسوب میشود. تعداد زیادی از این یونیورس ها از حالات مختلف همگرایی جهان های دیگر نشات میگرند، جایی که هر اتفاق ممکن است در یونیورس های متفاوت نتیجه های مختلف در پی داشته باشد، و این نتایج ممکن است در هر یونیورس نسبت الباقی یونیورس ها متفاوت باشد. شخصی میتواند در دو یونیورس مجزا هم زمان در دو دوره زمانی گذشته و آینده وجود داشته باشد ( تفاوت زمان در دو دنیای موازی )  که این بسته به نحوه محاسبه و گذر زمان هر یونیورس میباشد.

گاهی هم با سفرهای زمانی یک بُعد جدید یا یک یونیورس کامل پدید میاید ( مشابه این عمل در مولتی ورس دیسی صورت گرفت، زمانی که کرونا به زمان بیگ بنگ رفت و باعث پدید آمدنِ بینهایت زمین در مولتی ورس دیسی شد. ) یک بار هم اترنیتی ( از موجودیت ها وآواتارهای ساختاری یونیورسهای مارول ) اذعان کرد که بینهایت ماهیت متفاوت از او در مولتی ورس مارول وجود دارد. مارول طی کامیک های خود بارها و بارها از وجود مولتی ورس و اثباتش سخن گفته، به طور مثال بیاندر ( از قدرتمندترین شرورها و موجودیت های مولتی ورس مارول ) طی دیالوگی در شماره 312 کمیک های ” اینکریدیبل هالک ” گفت: به نظر میرسد ابعاد و جهان های بیشماری در سرتاسر مولتی ورس وجود دارند و هرکدام از بیشمار سیاره و زندگی تشکیل شده اند. البته از اصلی ترین موارد در موجودیت و اثبات مولتی ورس مارول در کتاب ویشانتی ( کتابی دارای بینهایت صفحه و اوراد جادویی و دستوالعمل های منظم که حاوی دانش و علوم جادوگری امثال آگاموتو میباشد ) عنوان شده است، طی ران روی توماس برای سری کامیک های دکتر استرنج، اذعان شد که کتاب ویشانتی حاوی مطالبی جامع در مورد کیهان شناسی و اطلاعات دقیق از اواتارها و مطالب منتسب به بخش کیهانی و دنیای مرموز مارول میباشد، در این کتاب در باب مفهوم مولتی ورس اینگونه بیان شده که: بیش از حدی که بتوان محاسبه کرد، فراتر از بینهایت در مولتی ورس مارول، یونیورس و ابعاد گوناگون وجود دارد و همچنین در این کتاب اضافه شده که تعداد بیشماری مولتی ورس هم وجود دارد ( البته بعدا سری کمیک التیمیتز این مفهوم را نقض کردند که قطعا مطلب فوق در مورد کتاب ویشنانتی سندیت بیشتری دارد. )

پایه های مبحث مولتی ورس را آقای بیل اورت در مارول کامیکس پایه گذاری کرد، در مدتی که آقای اورت طراحی و نویسندگی سری موشن پیکچرز فانیز ویکلی را انجام میداد، پایه های مولتی ورس کم کم شکل میگرفتند .حال به بررسی تاریخچه ی بوجود آمدن مولتی ورس مارول میپردازیم. در ابتدا تنها یک یونیورس وجود داشت، یک موجودیت کیهانی بنام فیرست فیرمیمنت ( اولین عالم ). پس از مدتی فیرست فیرمیمنت دست به خلق موجوداتی بنام سلستیال ها و اسپرینت ها میزند تا از تنهایی و سرگشتی بدرآید. پس از مدتی جنگی میان مخلوقین فیرست فیرمیمنت در میگرد، اسپیرنت ها ( موجوداتی سیاه و سفید ) در مقابل سلستیال ها ( موجوداتی رنگی – خدایان آسمانی ) در میگرد که منجر به تکه تکه شدن فرست فیرمیمنت میشود و از هر تکه ی آن بینهایت یونیورس شکل میگیرد که در واقع منجر به شکل گیری سِکند کازموس و ایجاد یک مولتی ورس بنام مولتی ورس مارول شد.

مولتی ورس ها طی دوران مختلف از بین میروند و دوباره نوسازی میشوند، این نابودی و نوسازی نیز وابسته به عوامل بسیاری میباشد که بعدا بدان خواهیم پرداخت، اما این نوسازی به مولتی ورس جدید این امکان را میدهد که تکامل پیدا کند و به خود کمپانی نیز این اجازه را میدهد تا به اقتضای زمان چاپ کامیک هایش از گستردگی بهتری برخوردار باشد. ششمین مولتی ورس بازسازی شده ی مارول در نتیجه ی یک اینکرشن ( غارت گری ) از بین رفت و سپس سریعا مولتی ورس هفتم مارول وقتی که رید ریچاردز ( میستر فنتستیک، از اعضای چهار شگفت انگیز – به قدرت بیاندرز – گروهی محقق با تکنولوژی مخوف –  دسترسی پیدا کرد ) متولد شد ( طی کامیک های سیکرت وارز 2015 این قدرت ابتدا در دستان دکتر دووم دشمن دیرینه ی چهار شگفت انگیز قرار داشت و سپس طی سلسله اتفاقاتی به رید ریچاردز رسید. )، البته باید اضافه کنم که مولتی ورس فعلی مارول؛ ادامه ای مستقیم بر مولتی ورس قبلی میباشد و رید ریچاردز بجای اینکه آن را کاملا از نو بسازد فقط یونیورس های نابود شده را دوباره بوجود آورد، با تمام موجوداتی که در آنها میزیستند و خاطراتی که داشتند، بطوری که انگار هیچ اتفاقی نیوفتاده بود.

مولتی ورس مارول درابتدا توسط مرلین تقسیم بندی و البته محافظت میشود. مرلین برای امر محافظت از مولتی ورس، ارتش کاپیتان بریتانیا را پایه گذاری کرد، اکثر دنیاها یک کاپیتان بریتانیا دارند که وظیفه حفاظت از جزایر بریتانیا و تمام موجودات آن دنیا را بر عهده دارند، کاپیتان بریتانیا از نوعی نکسوس میان ابعادیِ امنی ورسال بهره میبرد. این نکسوس در برجی از کرانه های انگلستان واقع شده است. اعضای این ارتش قدرت های خود را از این نکسوس به لطف قدرت های جادویی و دانش مرلین دریافت میکنند. گروه ها و افراد دیگری نیز هستند که وظیفه ی حفاظت از این مولتی ورس را برعهده دارند، مانند تایم وَرینس آتوریتی و گروه اگزِلِز. گروه اول که اختصارا TVA نیز نامیده میشوند در آینده ای دور و با اهداف دیده بانی و حفاظت از دنیاهای متمادی مولتی ورس وجود دارند و تصمیم گرفتند خطرات احتمالی که برای مولتی ورس پیشامد خواهند کرد را در پایین ترین سطح ممکن خود متوقف سازند. این گروه علاوه بر حفاظت از مولتی ورس با کنگ فاتح ( ناتانئیل ریچاردز که بر اساس تئوری ها از اجداد دکتر رید ریچاردز بشمار میاید و از آینده ای دور به زمان حال سفر و از اصلی ترین دشمنان اونجرز محسوب میشود ) نیز اختلافاتی خاص دارند. اکثر کارمندان و اعضای گروه TVA از یک میزبان ژنتیکی مانند جاستین پیس که از اعضای همین گروه بود بوجود آمده ند تا مشاجرات بین کارمندات کاهش و کارایی گروه افزایش پیدا کند. البته خاطرنشان کنم که این گروه نیز از دشمنان اونجرز، فنتستیک فور و حتی دکتر دووم بشمار میایند !

گروه دیگر نیز اگزلز نامیده میشوند، درابتدا نژادی موسوم به تایم بریکرز که توانستند پانپتیکرون، یک منبع عظیم از کریستال ها که نکسوس و پل ارتباطی تمام جهان ها بشمار میایند و خارج از فضا و زمان تمامی دنیاها قرار دارند پیدا کنند و سپس با انجام آزمایشاتی روی این منبع عظیم از کریستال های ام.کاران باعث ایجاد بی ثباتی در سرتاسر مولتی ورس شدند و تمامی دنیاها و یونیورس ها در معرض نابودی قرار گرفتند. در نتیجه تایم بریکرز تصمیم به انتخاب جهش یافتگانی از چندین دنیا برای درست کردن اوضاع گرفتند و در نتیجه بلینک، میمیک، نوکترن، تی برد، مورف و مگنِس را از چندین دنیای متفاوت انتخاب کردند و آنها را به مکانی ورای فضا و زمان فرستادند و سپس به وسیله ی دستگاهی بنام تالوس که به آنها اجازه ی پرش های بین ابعادی میداد، شروع به انجام ماموریت هایی برای ایجاد ثبات در مولتی ورس کردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن