مقالاتنقد و بررسی‌ها

چرا باید کامیک بوک بخوانیم؟

برای بسیاری از مردم کلمه نرد یادآور پسری لاغر با عینکی ته استکانی باشه! اما نردها آدم هایی خاص هستند که هیچوقت با جنس مخالفشون حرف نمیزنن ، سر کلاس علوم به حرف معلمشون گوش میدن و مرتبا کامیک بوک میخونند. خب به جز دو مورد اولی که شوخی بود باید برای مورد سوم باید عرض کنم فقط نردها نیستن که از خوندن کامیک بوک لذت میبرند ،هرکسی میتونه از خوندن کامیک لذت ببره!این موضوع کاملا مشخصه که اغلب مردم به خوندن کامیک علاقه چندانی ندارند و برای کامیک ارزش کمتری نسبت به یک‌ رمانی مثلThe Fault in Our Stars قائل هستند ، البته باید گفت این رمان سلایق زیادی رو مجذوب خودش کرده، اما نکته اینجاست که اغلب مردم هنوز از فوائد مطالعه کامیک بوک اطلاعات چندانی ندارند و هنوز درک صحیحی از صفحات جادویی این رسانه‌ی بزرگ پیدا نکردند!!

کامیک بوک کمکتان میکند بیش از پیش عاشق مطالعه کردن شوید !!
اغلب مردمی که مطالعه را در برنامه روزانه ی خود قرار میدهند، علی الخصوص جوان‌ترها؛ بیشتر دنبال چالش‌های نویسنده ی کتاب هستند و در کنار این موضوع سعی میکنند مهارت‌های خواندن خودشان را هم بسط دهند.
طی مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، مطالعه‌ی کامیک بوک بیشتر از موارد دیگر مانند رمان‌های طولانی یا داستان کوتاه که مخاطب را جذب میکند. کامیک‌ها با تصاویر و جلوه‌های بصری فوق العاده و تمرکزی مناسب و پرداختی عالی به شخصیت‌های پیش‌برنده‌ی داستان، تاثیری عمیق‌تر و چالشی تر روی مخاطب میگذارند و باعث میشوند که مخاطب با اشتیاق بیشتری به خواندن ادامه‌ی ماجرا روی بیاورد.
همچنین کمیک بوک‌ها با داشتن متن‌های با درجه سختی‌های مختلف، اصطلاح‌های ملموس و قابل درک و … مهارت‌های خواندن مخاطب را هم بسط میدهند و مثل خوندن یک کتاب تاریخ که بعد از مدتی کسل کننده میشود، خسته نمیشوید!

مطالعه کامیک بوک کمک میکند متفاوت تر فکر کنیم!!
طبق نتایج مطالعات پروفسور دیل جکوبس، مدرس دانشگاه ویندور، مطالعه کامیک بوک موجب میشود مخاطب در یک آن، با چندین ماهیت مجزا درگیر شود!
به این معنی که، وقتی شخصی کامیک بوک مطالعه میکند؛ باید هم زمان بخش بصری ( تصاویر و طراحی‌ها ) و متن را جداگانه بررسی و توجه کند و بعد با ارتباط برقرار کردن بین این دو ماهیت، بتواند داستان اصلی را در ذهن خود بسازد و پیاده کند!
و این دقیقا چیزی میباشد که کامیک بوک را جذاب میکند و دقیقا مثل تلویزیون و یا بازی‌های ویدئویی مخاطب را به سمت خودش جذب میکند!
همواره شاهد این هستیم که پژوهش‌های زیادی صورت گرفت که کامیک بوک تاثیر بالقوه‌ تری نسبت به باقی رسانه‌های مکتوب دارد اما باوری اشتباه در فرهنگ کلی و جوامع مختلف جا افتاده که کامیک ها داستان‌هایی برای کودکان با تصاویری جذاب و رنگی هستند! که امیدواریم به لطف موفقیت‌های سینمایی کمپانی های فیلم سازی نظیر مارول استودیز و DCEU این فرهنگ غلط کم کم از بین برود.

مطالعه کردن برای مغز مفید است!!
در این قضیه که مطالعه برای کارکرد مغز مفید می باشد هیچ شکی نیست. بعضی از مردم به کتاب خوانی علاقه وافر دارند و همینطور که از نظر جسمی رشد میکنند، کتاب و فرهنگ کتاب خوانی را هم جزئی جدانشدنی از خودشان در نظر میگیرند، اما برخی هم علاقه‌ای به خواندن کتاب‌ها ندارند و حتی ممکن است انگیزه‌ی خاصی هم برای شروع مطالعه نداشته باشند! اما چی میشد اگر این افراد که ساعت مطالعه ی سالانه ی آنها در حد انگشتان یک دستشان میباشد؛ از فواید واقعی مطالعه کردند آگاه میشدند؟
طبق تحقیقات گروهی از پزشکان و دانشمندانِ عصب شناس در سال 2013، شور و اشتیاقی که هنگام خواندن یک کتاب ، یک داستان و … در انسان ایجاد میشه روی عمکلرد نورون‌های مغزی تاثیر مستقیم دارد!
این مطالعات نشان داده افرادی که یک رمان کامل را به اتمام رساندند، کارکرد نورون‌های مغزشان به طور گسترده‌ای تغییرات داشته و این بهبود در عملکرد فقط در زمان مطالعه نیست و این تاثیرات تا چند روز بعد از مطالعه هم باقی میماند و باعث تغییر در طرز تفکر ، پختگی در شخصیت و … میشود و چه چیزی بهتر از کامیک بوک میشناسید که متنی داستان محور و فراز و نشیب‌هایی با تفکر قبلی و کار شده داشته باشد که علاوه بر متن، با تصاویر هم میتوان ارتباط برقرار کرد! علاوه بر آنها کامیک ها با داشتن تصاویری کاملا مرتبط به داستان مانع از خستگی هنگام مطالعه نیز میشوند!

کامیک بوک‌ها فوق العاده‌ هستند !!
لاک‌پشت‌های نینجا، بتمن، سوپرمن، ولورین، فانوس سبز، هالک، چهار شگفت انگیز، مرد عنکبوتی !!!
شما حتی اگه در دورترین نقطه سیاره و درون یک غار هم زندگی کنید لااقل یکبار هم که شده این اسامی به گوشتان خورده!
شاید قبلا این شخصیت ها را نمیشناختید اما با دیدن فیلم‌های اقتباس شده از آنها، نسبت این شخصیت‌های کامیکی شناخت پیدا کرده باشید.
اما واقعا چرا حتی کسانی که اصلا نمیدانند کامیک بوک چیست اسم این شخصیت ها را برای یک بار هم که شده شنیده اند؟ چرا بچه‌ی چند ساله‌ای که درک صحیحی از کامیک بوک و تاریخچه‌ش ندارد خودش را بجای ابرقهرمانانی مانند بتمن و سوپرمن تصور میکند؟
جواب ساده ای در پس این سوال دشوار نهفته است، چون ابرقهرمان‌ها فوق‌العاده هستند، خب ابرقهرمان‌ها از کجا میایند؟ از کامیک بوک‌ها و منشا تخیل آدمی !!
وقتی کسی از سه‌گانه‌ی شوالیه تاریکی یا فیلم های اونجرز خوشش میاید چه دلیلی وجود دارد که از کامیک‌هایی که این فیلم ها از آنها اقتباس شدند را دوست نداشته باشد؟ و این وظیفه آن دسته از نرد‌ها و کامیک‌ فن‌ها میباشد که این فرهنگ را بین مردم ترویج کنن، اینکه باید مطالعه داشته باشند!!

کامیک بوک‌ها فراتر از داستان‌هایی برای ابرقهرمان‌ها هستند !
خب مطمئنا الان بسیاری از عزیزان فکر میکنند که ما اصلا از ابرقهرمان‌ها و یا دنیای فانتزی که از آن حرف میزنیم خوشمان نمیاید، پس چرا بازم باید کامیک بوک بخوانیم؟ خب جواب این است که شما میتوانید از کامیک بوک‌ها و رمان‌های گرافیکی که زمینه‌های متفاوت‌ تری دارند استفاده کنید !!
هزاران کامیک بوک و رمان گرافیکی وجود دارد که ورای داستان‌های ابرقهرمان‌ها هستند؛ مانند داستان‌های اسکات پیلگریم، واکینگ دد، سند من، واچمن و … !
انبوهی از رمان‌های گرافیکی وجود دارند که میتوانند شما را مجذوب خودشان کنند؛ مانند اتوبیوگرافیکی بچدل ، خانه‌ی سرگرمی و …
جلوه‌های بصری یک رمان گرافیکی به شما این امکان را میدهد که بعنوان یک مخاطب، تم‌های گوناگون گنجانده شده در بطن رمان را به هر سبکی که خودتان دوست دارید تجربه کنید. پس خودتان را با چند کتاب خاص محدود نکنید، با مطالعه رمان‌های گرافیکی و کامیک بوک‌ها میتوانید درِ یک دنیای جدید را به روی خودتان باز کنید .
شاید قبلا هم کامیک خواندن رو امتحان کرده باشید و خوشتان نیامده باشد، اما دوباره هم تلاش کنید، باید کامیک یا رمانی را پیدا کنید که درخور سلایق و انگیزه‌های درونی شما باشد، قرار نیست همه‌ی مردم دنیا از یک نوع کامیک بوک یا یک نوع شخصیت خوششان بیاید!!!
شما فقط باید بدانید دنبال چی‌ میگردین، کامیک مورد علاقه ی خود را پیدا کنید، مطالعه‌ کنید و لذت ببرید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن