معرفی‌هامقالاتویژه

قدرتمندترین جهش یافته ها در دنیای مارول

جهش یافته ها ( Mutants ) در دنیای مارول همواره از اهمیت خاصی برخوردار بودند. همانطور که در اینجا نیز اشاره کردیم، نحوه بوجود آمدن جهش یافته ها مربوط به سلستیال ها و جهش های ژنتیکی آنها روی انسان های اولیه در عصرهای پیشین میباشد.
جهش یافته ها به دلیل وجود ژنومی خاص موسوم به ژن X، طی دوران زندگی خود؛ قدرتی را بروز میدهند که به خواست و تصمیم خودشان، گاهی برای اعمال درست و در راستای انسانیت از آن بهره میبرند و گاهی نیز به سمت شرارت و انجام جرایمی غیرقابل وصف رهنمون میشوند. اما در مولتی ورس مارول، همیشه نام تعدادی از جهش یافته ها در حافظه ی مخاطبین دنیای کامیک بوک باقی خواهد ماند. ولورین، پروفسور اکس، سایکلاپس، جین گری، آپاکالیپس و دیگر اعضای شناخته شده ی دنیای بزرگ جهش یافته ها که قطعا با آنها آشنایی دارید.
اما از میان جمع کثیر جهش یافته ها، قدرتمندترین آنها چه کسانی هستند؟ برای فهمیدن این موضوع شما را به خواندن ادامه ی این مقاله دعوت میکنم.

متیو مالوی/ Matthew Malloy

متیو مالوی که قدرت های او را در حد یک خدا تخمین میزنند. او در کامیک های انکنی اکس من ( Uncanny X-Men ) و توسط برایان مایکل بندیس خلق شد. طی تهاجم اسکرال ها شاهد مرگ همسرش، جولز بود. پس از درد و اندوهی که در قلب داشت، خواهرش آلانا را نیز از دست داد و این امر موجب آزاد شدن قدرت های جهش یافتگی او شد. متیو قدرت هایی اعم از تغییر در واقعیت به دلخواه خود، تلکنسیس، تلپاتی، تلپورت و دستکاری در مواد دارد. پروفسور اکس در بیان حد و اندازه ی قدرت های متیو مالوی میگوید: بزرگترین منبع قدرت جهش یافته ای که تا بحال در سریبرو شناخته شده است.
هنری مککوی ( بیست ) نیز سطح قدرت های او را فراتر از اُمگا تخمین زده است. نهایتا اعضای تیم اکس من برای جلوگیری از تخریب های متیو، به گذشته رفتند و مطمئن شدند که پدر و مادر متیو هرگز همدیگر را ملاقات نمیکنند!

لیجن/ Legion

در تاریخ اکس من، واقعا کسی به اندازه ی کریس کلرمونت به این شخصیت های دوست داشتنی خدمت نکرده است. علاوه بر دوره ای که کلرمونت سکان دار کامیک های اکس من در انتشارات مارول بود، با کامیک های نیو میوتنتز ( New Mutants ) دست به خلق شخصیتی مرموز و در عین حال قدرتمند زد. دیوید هالر، پسر پروفسور اکس میباشد که یکی از قویترین جهش یافته ها و یکی از قدرتمندترین تلپات های سیاره میباشد. اما قدرت های دیوید فقط به تلپاتی ختم نمیشوند. دیوید هالر از نوعی بیماری رنج میبرد، او در ذهن خود چندین شخصیت مختلف دارد که هر کدام قدرت هایی مجزا دارند. بدیهی است این نوع بیماری توسط ذهن خود دیوید برای هرچه قدرتمندتر شدن او بوجود آمده است. دیوید علاوه بر تلپاتی، قدرت هایی مانند دستکاری در ماده و انرژی، سفر در زمان، تغییر در واقعیت، تلپورت را نیز داراست. دیوید هالر/ لیجن عامل اصلی بوجود آمدن عصر آپاکالیپس بود و موجب نابودی الدر گادز لیمبو نیز شده است. بتازگی نیز ایونت عصر اکس مَن، با دخالت مستقیم لیجن از انتشارات مارول منتشر میشود که هرچه بیشتر سطح قدرت های او را نمایان میسازد.

جیم جسپرز دیوانه/ Mad Jim Jaspers

سِر جیم جسپرز، یکی از سیاستمداران عالی رتبه ی بریتانیا بود. او که به واسطه ی قدرت های تغییر در واقعیت خود به قصاب واقعیت ها و جهان ها معروف است، برای اولین بار در کامیک های دردویل و به قلم آلن مور خلق شد. او یک رهبر زیرک و توانا میباشد و با برنامه های ضد ابرقهرمانی خود به مقامات بالایی در حکومت بریتانیا رسیده بود. او قدرتی ورای برخی از مخلوقات کیهانی مارول دارد، نسخه ی ضعیف ترِ او که اهل زمین 238 میباشد؛ قادر به نابودی کامل تایم لاین یک یونیورس بود. اما نسخه ی قوی تر او که مربوط به زمین اصلی مارول ( 616 ) میباشد؛ بسیار خطرناکتر و قدرتمندتر میباشد، طوری که مرلین از حضور او احساس خطر کرد و به کاپیتان بریتانیا نیز اعلام خطر کرد و معتقد بود در صورتی که ورژنِ زمینِ 616 مَد جیم جسپرز متوقف نشود، تمام مولتی ورس در یک بی نظمی بی انتها فروخواهد رفت. قدرت اصلی او یعنی تغییر در واقعیت، بارها از امثال متیو مالوی و لیجن قدرتمندتر میباشد اما برای به ثمر رساندن قدرتش به ماده و انرژی نیاز دارد. در صورتی که خارج از یونیورس قرار گیرد، جایی که مادر و انرژی وجود ندارد؛ قدرت عظیمش بی استفاده خواهد شد.

فرانکلین ریچاردز/ Franklin Richards

گروهی محقق به یک سفر فضایی میروند، حین سفر با نوعی اشعه کیهانی برخورد میکنند و به قدرت هایی شگرف دست پیدا میکنند. چهار شخصیتی که به این قدرت ها دست پیدا کردند، به چهار شگفت انگیز ( Fantastic Four ) معروف هستند؛ میستر فنتستیک ( رید ریچاردز )، اینویزیبل وُمن ( سوزان استورم )، هیومن تورچ ( جانی استورم ) و د تینگ ( بن گریم )!
پس از ازدواج سوزان استورم و رید ریچاردز، آنها صاحب پسری بنام فرانکلین شدند، قطعا از چنین خانواده ی خاصی، انتظار یک فرزند خاص نیز میرود. فرانکلین دارای قدرت هایی شگفت آوری میباشد که حتی زمانی سلستیال ها نیز به سمت او جذب شده بودند ( به اینجا مراجعه کنید ) و خواستار پیوستن فرانکی به جمع خدایان آسمانی و قادر دنیای مارول بودند. فرانکلین هر آنچه را تصور کند میتواند به واقعیت تبدیل کند، زمانی که او کمتر از 11 سال سن داشت، توانست یک یونیورس جیبی بسازد! قدرت های او ورای تصور میباشد، به طوری که به او لقب جهش یافته ی ورای اُمگا ( Beyond Omega ) داده اند. با وجود سن کم خود، قدرت هایی مثل دستکاری در ماده و انرژی، تلپاتی، دستکاری و کنترل ذهن، سفر در زمان، جاودانگی و … نیز دارد. نسخه ی بزرگسال فرانکلین، طی جریان حمله ی مَد سلستیالز، به کمک چهار شگفت انگیز آمد و توانست گالاکتوس را تحت امر خود در آورد و او را به قاصد خود تبدیل کند.

مارکی آو دث/ Marquis of Death

طی سالیان، جهش یافته ها از جامعه طرد میشدند، رنج و عذاب میکشیدند و در اقلیت به سر میبردند. اما همیشه کنار یکدیگر با حوادثِ سرنوشت رو به رو میشدند و با اعتماد به یکدیگر و ساختن تیمی منسجم، نه تنها از دیگر جهش یافتگان جهان، بلکه از انسان های عادی نیز در برابر حوادث گوناگون محافظت میکردند. اما در زمین 1912 اوضاع متفاوت بود. جهش یافته ای بنام کلاید وینچم، تنها شخص در دنیای خود بود که به قدرت های جهش یافتگان دسترسی داشت. طی کامیک های Marvel 1985 و به قلم مارک میلر پا به دنیای مارول گذاشت. کلاید قدرتی ورای تصور هرکس در تمام مولتی ورس داشت. وقتی که جوان بود، پدرش را از مرگ برگرداند و مادرش از وحشت به سر فرزندش ضربه زد و کلاید دچار آسیب مغزی شد. اجبارا در یک مرکز بازپروری بستری شد و روزهای خود را با خواندن کامیک بوک های مارول میگذراند. یک روز پرستارها کامیک های او را گرفتند؛ کلاید نیز با قدرت خود ابرقهرمان های مارول را به دنیای خود منتقل کرد! اما سریعا این قضیه حل شد و قهرمان ها به دنیای خود بازگشتند. پس از آن رید ریچاردز، نوعی کلاه خود مخصوص برای کلاید تهیه کرد که او را در نوعی خواب و خیال غرق میکرد و موجب کاهش خطر وی میشد. اما کلاید نهایتا آزاد شد و با گذر از دنیاها و واقعیت ها و ابعاد متمادی، تبدیل به مارکی آو دث شد. او آزادنه بین ابعاد و دنیاها جا به جا میشود و یکی پس از دیگری نابود میکند. امثال گالاکتوس مقابل او مانند حشره ای کوچک هستند، حتی قدرت های کیهانی مانند اترنیتی نیز تحت کنترل مارکی آو دث قرار دارند. پس از سالیان سال نابودی دنیاهای مختلف، سر انجام به زمین اصلی مارول ( 616 ) رسید، جایی که با دکتر دووم ارتباط برقرار کرد. مارکی به چهار شگفت انگیز حمله کرد و سطح تهدید خود را آشکار کرد. اما نهایتا با زیرکی دکتر دووم و کمک نسخه جوانتر مارکی آو دث، خطر این جهش یافته ی قدرتمند دفع شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫7 نظرها

  1. هوپ سامرز و میستر ام و ولکان سامرز و ریچل سامرز و جین گری و کید امگا هم هستن……یه سوالی داشتم والریا ریچاردز هم میوتانت هستش؟

    1. نه، نویسنده ی کامیک های فنتستیک فور چند سال پیش تایید کرد که والریا جهش یافته نیست ولی هوش خیلی بالایی داره و احتمالا از رید ریچاردز باهوش تره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن