مقالاتنقد و بررسی‌هاویژه

شخصیت مرموز در فیلم دکتر استرنج 2 ممکنه کلیا باشه!

بتازگی کوین فایگی، رئیس استودیو فیلم سازی مارول اعلام کرد شخصیتی مرموز در فیلم دکتر استرنج: مولتیورس جنون به دنیای سینمایی مارول بپیوندد. این در حالیست که هنوز هویت این شخصیت مرموز کاملا ناشناخته ست و هیچ تاییدیه ای مبنی بر تایید آن منتشر نشده است اما کوین فایگی گفته است مارول همواره بخاطر ظرفیت های این شخصیت خواهان استفاده از آن بوده است.
قطعا با این نوع حرف زدن های سران مارول برای غافلگیری هوادارانشان آشنا هستید، اما اینطور مبهم حرف زدن نهایتا منجر به ارائه ی نظریات و حدس و گمان هایی میشود. در حالی که بسیاری از هواداران حدس میزنند این شخصیت مرموز که کوین فایگی اشاره کرد، بلید ( با بازی ماهرشالا علی )، نیمو و یا مفیستو باشد، ما گمان میکنیم او یکی از قدیمی ترین متحدین دکتر استرنج؛ یعنی کلیا باشد.

کلیا توسط استن لی و استیو دیتکو طی شماره 126 از کامیک های داستان های عجیب ( Strange Tales ) در سال 1964 خلق شد. با اینکه کلیا بعنوان یک شخصیت دربند معرفی شده بود اما بیشتر بخاطر توانایی های گسترده اش در جادو گری و روابط عاشقانه ی گاه و بی گاه خود با استفن استرنج شناخته میشود. بعدها نیز مشخص شد کلیا خواهر زاده ی دورمامو ( او دختر Umar می باشد که خواهر دو قلوی دورمامو می باشد ) است. روابط کلیا و استفن استرنج به اینجا ختم نمیشود، برای سال ها کلیا شاگرد دکتر استرنج بود، یک رقیب برای رهبری و حتی عنوان جادوگر اعظم در بعد تاریک را نیز کسب کرده بود.
با وجود سابقه ی طولانی کلیا در کامیک بوک ها او به ندرت در سینما/ تلویزیون حضور پیدا کرده است. تنها حضور او در لایو اکشن ها به سریال فراموش شده ی دکتر استرنج در سال 1978 برمیگردد. در این سریال کلیا لیک، زنی بدون قدرت های ماورایی بود که می بایست از دست مورگان لی فی نجات داده میشد. همانطور که مشخص است این حضور او نتوانست حق مطلب را در مورد شخصیتِ گسترده ی وی در کامیک ها را ادا کند. البته شایان ذکر است که در مدیوم هایی غیر از سینما و تلویزیون، کلیا نقش های کلیدی در بازی هایی مانند Marvel: Future Fight و Marvel: Ultimate Alliance دارد.
حضور در مدیوم عظیم سینما و در قالب فیلمی از مجموعه ی پر طرفدار مارول، قطعا شانس بزرگی برای شخصیت کلیاست تا عدالت در حقش برقرار شود و بتواند حضور پررنگ تری خارج از دنیای کامیک بوک داشته باشد. کلیا علاوه بر داشتن توانایی های ماوراییِ ذاتی سال ها آموزش و حضورش بعنوان رقیبی برای دکتر استرنج و حتی شکست دادن ساحره ی ازگاردی در سری کامیک های دکتر استرنج: جادوگر اعظم به نویسندگی روی توماس، بر تخت فرمانروایی بعد تاریک ( Dark Dimention ) نیز تکیه زده بود و شورشیانی را علیه دورمامو رهبری کرده بود. البته اکثر دستاوردهای کلیا در زمانی اتفاق افتادند که دکتر استرنج در زمین به سر میبرد و در نتیجه به آنها کمتر توجه شد در نتیجه کلیا هم در کامیک بوک و هم خارج از آن طی دهه ها دچار کم لطفی های بسیاری شد.
از آنجایی که حضور الیزابت اُلسن در فیلم دکتر استرنج: مولتی ورس جنون بعنوان اسکارلت ویچ تایید شده است، به نظر میرسد کلیا میتواند بعنوان دومین شخصیت زنی که توانایی های ماورایی و جادویی دارد نیز در این فیلم حضور پیدا کند. توانایی های واندا مکسیموف و کلیا ذاتی هستند و یادگرفته نشدند و این موجب میشود که آنها تافته ای جدا بافته از استفن استرنج و آموزش های کامار تاج باشند. از آنجایی که کوین فایگی به تازگی اعلام کرد واندا مکسیموف ( اسکارلت ویچ ) قدرتمندترین انتقام جو می باشد، حضور کلیا با توانایی های منحصر به فردش میتواند برای واندا زمینه ی یک شیمی جذاب را فراهم کند.

با وجود تمام این مسائل، حضور کلیا در فیلم میتواند جنبه های دیگری از شخصیت دکتر استرنج را نیز به تصویر بکشد. در دنیای کامیک بوک، روابط کلیا و استفن استرنج بسیار پیچیده و همچنین جذاب میباشد. و ازدواج آن ها در کامیک بوک ها یکی از عوامل مهم در به کمک آمدن Umar در شکست دادن دورمامو بوده است. غیر از این ما هنوز دکتر استرنج را در یک رابطه ی عاشقانه ی واقعی در سینما ندیدیم. چراکه کریستین پالمر با بازی ریچل مک آدامز کسی بود که استفن به او جذب شده بود ولی رابطه ی اصلی آن ها قبل از اتفاق افتادن وقایع فیلم دکتر استرنج و تبدیل شدن استفن به جادوگر اعظم بود و در فیلم ما دو دوست را میبینیم که صرفا کریستین به استفن در طول درمانش کمک میکند تا او بهتر بتواند با شرایط جدیدش کنار بیاید و دنیای اطرافش را درک کند. و در انتهای فیلم نیز مشهود است که تبدیل شدن استفن استرنج به جادوگر اعظم، کریستین نقش خود را بعنوان بهترین دوست استفن به خوبی انجام داده است.

با توجه به شخصیت استفن قبل از تصادفش میتوان اینطور برداشت کرد که او بهترین فردی نبوده که کریستی میتوانست تصور کند (!) اضافه شدن یک رابطه ی عاشقانه ی واقعی در فیلم دکتر استرنج: مولتی ورس جنون جنبه های دیگری از شخصیت استفن استرنج را به چالش بکشد و اینگونه مخاطبی که از فیلم اول او را دنبال میکرده است میتواند بفهمد چقدر شخصیتِ استفن استرنج رشد کرده است. همچنین این چالش جدید او را انسانی تر نشان میدهد چرا که با دکتر استرنج با حضور در فیلم هایی چون تو: رگنارک، انتقام جویان: جنگ بی نهایت و انتقام جویان: پایان بازی بعنوان یک ابزار در اختیار نویسنده قرار گرفته بود و نقشی موثر در اثبات شخصیتی که به تازگی ( جادوگر اعظم زمین ) پیدا کرده است نداشت.

کوین فایگی گفته است شخصیت مرموزی که در فیلم دکتر استرنج 2 حضور خواهد داشت، شخصیتی است که مارول مدت ها خواهان استفاده از او بود. کلیا شخصیتی بود که برای فیلم دکتر استرنج 2016 نیز در نظر گرفته شده بود ولی حضورش منتفی و نهایتا کریستین پالمر برای فیلم انتخاب شد.
در یک مصاحبه نویسنده ی فیلم دکتر استرنج؛ جان اسپیتز گفته بود کلیا در فیلم حضور خواهد داشت و سرگذشت او طوری روایت خواهد شد که بتوان در یک فیلم گنجاند.
با فیلم دکتر استرنج دنیای ماورایی و جادویی مجموعه فیلم های استودیو مارول شکل گرفت و حال، این وظیفه ی دکتر استرنج: مولتی ورس جنون است تا عدالت را در حق کلیا که سالیان در انزوا به سر میبرد برقرار کند.

فیلم دکتر استرنج: مولتی ورس جنون به کارگردانی اسکات دریکسن و حضور بازیگرانی چون بندیکت کامبربچ، الیزابت اُلسن در 7 مِی 2021 ( 17 اردیبهشت 1400 ) روی پرده ی سینما خواهد رفت.

منبع
CBR

نظر شما در مورد حضور کلیا در فیلم دکتر استرنج 2 چیست؟ چه شخصیت های دیگری میتوانند در این فیلم حضور داشته باشند؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن