مقالاتنقد و بررسی‌هاویژه

نگاهی بر شماره اول تور به قلم دانی کیتس!

در شروع سال 2020 میلادی، سری جدید کامیک بوک های تور پس از سالها از دست جیسن آرون خارج شد و به نویسنده ی مطرح این روزهای مارول، دانی کیتس رسید. جیسن آرون تقریبا یک دهه وظیفه ی نویسندگی برای این شخصیت را برعهده داشت و بدون اغراق میتوان گفت بهترین نویسنده ی این شخصیت طی چندین دهه می باشد. جیسن آرون طی سری کامیک هایی که برای تور نوشت، مانند نویسنده هایی چون والت سیمنسن توانست به اعماق شخصیت نفوذ کرده و با ایجاد چالش ها و دکوپاژ های متعدد، این شخصیت را جلا دهد و بیش از پیش بعنوان یک شاهزاده/ پادشاه ازگادی قابل لمس کند. علاوه بر این جیسن آرون توانست با کار کردن روی شخصیت هایی همچون جین فاستر، لیدی سیف، سه جنگجو و حتی اُدین بعنوان شخصیت های مکمل در این سری، باعث رشد این شخصیت ها شود.
شخصیت مهمی که از این یک دهه فعالیت جیسن آرون توانست ظهور و رشد قابل توجهی داشته باشد جین فاستر بود که مدتی بعنوان تور مونث فعالیت کرد و میتوان او را بعنوان یکی از موفق ترین شخصیت های مکمل ده سال اخیر به حساب اورد.
اما بالاخره مارول پس از یک دهه جیسن آرون را از نویسندگی سری تور مرخص کرد و دانی کیتس که نویسندگی عناوینی چون نگهبانان کهکشان، موج سوار نقره ای، روح سوار کیهانی، تانوس و … را برعهده داشت، به جای او آورد.
یکی از خصیصه های دانی کیتس میتوان گفت حفظ کانتینیوتی ( یک پارچگی داستان ) در کامیک هایش است. به این معنی که دانی کیتس سعی میکند داستان هایی که طی این سال ها نوشته به طور محسوسی با یک دیگر مرتبط باشند. این ارتباط به وضوح در سری کامیک های تانوس و روح سوار کیهانی مشاهده میشود. این پیوستگی در سری کامیک تور به نویسندگی ایشون نیز وجود دارد که طی مقاله عرض میکنم.

در سری کامیک تور، ازگارد و ده قلمرو در آرامش پس از جنگ قلمروها قرار دارند. تور پادشاه ازگارد شده است و سنگینی این وظایف روی دوش او کاملا مشخص هستند. او از تیم انتقام جویان که حال اعضای جدیدتری نیز دارد بازنشست شده است و تنها به فکر نحوه ی حکومت درست بر ازگارد است و در این بین لوکی نیز تداخل های کوچی ایجاد میکند.
در این بین ناگهان، بلعنده ی دنیاها، گالاکتوس به صورت زخمی و درمانده به ازگارد میاید و خبر از آمدن یک خطر بزرگ میدهد. زمستان سیاه در راه است!
تور برای فهمیدن اوضاع و تصمیم گیری صحیح تر، تعدادی از قاصدین گالاکتوس را فرا میخواند تا در مورد این خطر بزرگ به مشورت بنشینند. اما با آمدن موج سوار نقره ای که حال ظاهر جدیدی پس از مبارزه با نال پیدا کرده است، تور بیش از پیش به شدت این خطر آگاه میشود. بلک وینتر ( زمستان سیاه ) به نظر نوعی پدیده انتزاعی و کیهانی می باشد که عامل نابودی یونیورس قبلی معرفی میشود. همانطور که میدانید و در اینجا و اینجا نیز بررسی کردیم، عامل نابودی کازموس و مولتی ورس پیشین، فرست فیرمیمنت بوده است و حال باید دید آیا دانی کیتس نیز به همین موجود اشاره خواهد داشت یا یک موجودیت کیهانی دیگر خلق میکند!
گالاکتوس توضیح میدهد که بلک وینتر، موجودیتی انتزاعی می باشد که هر شخص با دیدنش به نوعی رستاخیز خودش را می بیند. او افشا میکند که در یونیورس قبلی، زمانی که هنوز گالان بود، بلک وینتر را یک تاریکی بی انتها دیده است و بار دوم، پیش از آمدن به ازگارد او را به شکل تور دیده است! از این رو تور را به قاصد خود تبدیل میکند تا با این خطر بزرگ مقابله کنند. موج سوار نیز از وجود 5 سیاره خاص پرده برمیدارد. در صورتی که گالاکتوس از این سیارات تغذیه کند، به قدرتی دست پیدا میکند که تا بحال از او دیده نشده است! و البته همین از گالاکتوس یک خطر بالقوه تر میسازد در صورتی که بلک وینتر را شکست دهد!

اما همانطور که در پاراگراف های بالا گفتم، پیوستگی داستانی در نوشته های دانی کیتس وجود دارد. او پیشتر نیز در مینی سری سیلور سرفر: بلک از بلک وینتر رو نمایی کرده بود! در این سری موج سوار به وسیله ی یک کرم چاله به میلیون ها سال پیش سفر میکند و با در آنجا با نال مواجه میشود و نهایتا او را به تاریکی ای که از آن به بیرون خزیده بود میفرستد. با توجه به خط زمانی این دو کامیک بوک، به نظر میرسد بلک وینتر همان فرست فیرمیمنت باشد!
اما یکی از اصلی ترین ایراداتی که میتوان به این شماره وارد کرد؛ نحوه ی شروع داستانِ کلیشه وار آن است. دانی کیتس از این حقه ی استفاده از گالاکتوس پیشتر نیز استفاده کرده بود! او در روایت سرگذشت روح سوار کیهانی اینطور گفته بود که گالاکتوس برای خلاص شدن از شر تانوس، به فرانک کسل ( پانیشر ) که به روح سوار تبدیل شده بود قدرتهایش را بخشید و او را به قاصدش تبدیل کرد. و دقیقا همین مسئله برای تور نیز اتفاق افتاده است! دقیقا مانند روح سوار کیهانی، گالاکتوس از ناکجا آباد روی زمین افتاد و گفت برای مقابله با این و آن خطر به کمک نیاز دارم در نتیجه تو به قاصد من تبدیل شو!


اما با این حال نمیتوان از استعداد خوب دانی کیتس در روایتِ داستان های کیهانی غافل شد، او با نوشتن داستان هایی با کیفیت مانند نگهبانان کهشکان، ونوم و سیلور سرفر توانست سران مارول را مجاب کند تا داستان های خود را تا ازگارد نیز پیش ببرد و خدای آذرخش را به قاصد تندر تبدیل کند!
این داستان تا 5 جلد ادامه خواهد داشت و ما شاهد رویارویی گالاکتوس و تور با بلک وینتر، احتمالا بزرگ ترین و خطرناک ترین خطری که تور با آن موجه شده است خواهیم بود.
اطلاعات شماره دوم از این سری نیز به شرح ذیل خواهد بود:

نویسنده: دانی کیتس
طراح: نیک کلین
طراح کاور: الیویر کوپیل
انتشارات: مارول
تاریخ عرضه: 29 ژانویه 2020
خلاصه داستان:
زمستان سیاه و پادشاه بلعنده!
مقابلش زمستانی سیاه و پشت سرش دنباله ی مرگی که بدست خود او بوجود آمده است. خدای تندر گستره ی کیهان را می پیماید تا قدرتی را که ازگارد و تمام هستی را نجات خواهد داد، بیابد. ولی هیچ قدرتی نمیتواند یک پادشاه یا خدا را از وظیفه ی خونینش برهاند.


برچسب ها
نمایش بیشتر

‫5 نظرها

 1. ممنون بابت توضیحات . فقط اینکه من اصلا متوجه یعضی چیز ها نشدم . چون نمیتونم این کمیک ها رو بخونم اگه میشه شما تضیح بدین . یعنی متوجه نشدم که ثور چطوری اینجورش شد ؟ یعنی مگه نگفتین که پادشاه شده بود ؟ پس چطوری یهو ظاهرش تغیر کرد و تقریبا از ثور پیر به ثور جوان تبدیل شد ؟ در ضمن اینکه بازوی ثور هم برگشته ؟ و اینکه چطوری ؟ به نظر شما که خیلی وقته در کمیک فعالیت داشتین ثور تا چه مدتی به قاصد گالاکتوس تبدیل میشه ؟ یعنی ممکنه همیشگی باشه یا موقتی ؟ اصلا من متوجه نشدم که چرا گالاکتوس باید بخواد ثور را قاصد خودش بکنه ؟ یعنی خودش نمیتونست با اون موجود بجنگه که به سمت ثور رفته ؟ مگه خودش از قاصداش قویتر نیست ؟ چون من که اصلا دوست ندارم از این به بعد ثور برای همیشه قاصد گالاکتوس باشه .
  سوالام زیاد شد ولی جواب خیلی هاش یکسانه . لطفا به من یه توضیحی در این موارد بدین ممنون .
  در یک مورد دیگه هم به سایت شما اطمینان میکنم و سوال میپرسم . من شنیدم که اخیرا در کمیکی کاپیتان مارول ثور را کشته بود . ولی میگفتند که اون مرگ واقعی نبود . لطفا شما توضیح بدین . ممنون

  1. چون گالاکتوس به تور قدرتهایی به اسم پاور کازمیک داد دست و چشمش ریکاوری شد و دوباره سالم شده. پادشاه شده بود و هست و همزمان برای کمک به گالاکتوس قاصدش هم شد. و مشخص نیست تا چه مدتی قاصد گالاکتوس بمونه ولی موقتیه صد در صد.
   در مورد تور هم درسته، این سری کاپیتان مارول مال ی آرک داستانی به اسم لست اونجرزه که کارول مجبور شده 5 تا از اعضای اونجرز من جمله تور رو بکشه و خواهد کشت در اینده ولی به طور قطع زنده میشن چون الان که میبینید، تور در زمین اصلی مارول زندست.

   1. ممنون . با شناختی که از این نویسنده دارین ، به نظرتون چه آینده ای در انتظار ثور هست ؟ یعنی ثور به روز های اوج قدرتش بر میگرده یا نه ؟ اصلا الان قدرت ثور در کمیک در چه حده ؟ یعنی مثلا در حال حاظر نسبت که قهرمانانی مثل هالک و کاپیتان مارول و … ، قدرت ثور چطوریه ؟ چون شما یک بار گفتین در زمینه قدرت شخصیت ها خیلی سررشته دارین پرسیدم . و اینکه مگه ثور قدرتمندتر از کاپیتان مارول به حساب نمیاد ؟ پس چطوری کاپیتان مارول برده و اون کارو کرده ؟ شما که اطلاعاتتون خوبه جواب بدین . ممنون که وقت میذارین .

 2. سلام . یه سوال دیگه هم دارم که ارتباطی با مطلب نداره اما درباره اونم به شما اطمینان میکنم . من اخیرا شنیدم و دیدم که در یک کمیکی هالک میزنه کاپیتان مارول رو میکشه . قضیش چیه ؟ لطفا بگین چون برام مهمه ممنون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن