معرفی‌هامقالاتویژه

موربیوس: هر آنچه که باید از خوناشامِ زنده‌ی مارول بدانید!

اگر طرفدار فیلم‌های کامیک بوکی و ابرقهرمانی باشید قطعا میدانید یکی از مشهورترین ابرقهرمانان در کامیک بوک و سینما، مرد عنکبوتی می باشد. حق چاپ کامیک بوک های این شخصیت در انحصار انتشارات مارول و حق سینمایی آن نیز در اختیار کمپانی سونی پیکچرز می باشد. سونی حدود ده دهه سعی در ساخت فیلم های اقتباسی خوب و پرفروش از این شخصیت را در لیست کارهایش جای داده است اما موفقیت آنچنانی نسیب این کمپانی از سوی منتقدین، هواداران و همچنین گیشه‌های سینماهای جهان نشده است. تا اینکه با موفقیت های مجموعه فیلم های استودیو فیلم سازیِ مارول، سونی تصمیم گرفت با قرض دادن شخصیت مرد عنکبوتی و بکار گیری آن توسط کوین فایگی بتواند به سودی برسد و اینطور هم شد، استودیو مارول توانست با بکارگیری درست و مفید از شخصیت پیتر پارکر/ مرد عنکبوتی با بازی تام هالند به سونی و همینطور خودش سود فراوانی برساند. در همین بهبوهه، سونی نیز دست به تاسیس دنیای سینمایی خودش بر اساس شخصیت های مارولی زد تا بتواند سودی به جیب بزند و باید گفت؛ موفق هم شد!
سونی با تاسیس Sony’s Universe of Marvel Characters در سال 2018 و تنها عرضه‌ی یک فیلم ( ونوم ) توانست 800 میلیون به آمارِ اندوخته های دنیای سینمایی خود بیافزاید. اما سونی قطعا دست بردار نخواهد بود و با موفقیت بی چون و چرای فیلم ونوم با بازی تام هاری، قصد دارد بیش از پیش دنیای سینمایی خود را گسترده کند و جدیدترین محصول برای عرضه‌ی این استودیو نیز، موربیوس می باشد.

موربیوس ممکن است برای هواداران کمی ناشناخته باشد، اما با ما باشید تا در این مقاله این خوناشامِ زنده‌ی دنیای مارول را که با بازی جر لتو قرار است مدتی بعد روی پرده‌ی سینماها اکران شود بیشتر بشناسیم.

طی دوره‌های مختلف در تاریخ ادبیات جهان و همچنین کامیک بوک‌ها، بسیار از شخصیت دراکولا؛ مخلوق جاودانه‌ی برام استوکر الهام گرفته شده است. یکی از الهامات جالب و نو اندیشانه در این میان، شخصیت موربیوس می باشد که اولین بار در کامیک بوک‌های مرد عنکبوتی شگفت انگیز ظاهر شد. اعم دشمنان مرد عنکبوتی همچون دکتر اختاپوس، مرد شنی و غیره دارای زندگی رنج آوری بودند و این ملالت در زندگی گاها باعث بروز شرارت‌هایی در انجام اعمال این شخصیت ها میشود که موربیوس نیز از این قاعده خارج نیست. او توسط روی توماس کبیر در دهه 70 میلادی خلق شد، داستان زندگی او اینطور روایت شده که در مایکل موربیوسِ یونانی با نوعی بیماری خونی نادر و مادر زادی بزرگ شد. او علاوه بر بیماری که داشت، بسیار سخت کوش بود و بعنوان یک دکتر نابغه در بیوشیمی جایزه نوبل دریافت کرد! او تمام زندگی خود را صرف پیدا کردن روش هایی کرد که بتواند بیماری خود و دیگر اشخاصی که به بیماری های خونی مبتلا هستند، کرد. او از جسم و روحش برای این موضوع مایه گذاشت. نهایتا نیز موفق به کشف مسیری شد که به نظر میرسید درمان بیماری خود را یافته است. او قصد استفاده از خفاش‌های خوناشام را بعنوان درمانِ خود داشت که اوضاع طبق خواسته‌ش پیش نرفت و با با درمانِ بیماری مادر زادی خود، به بیماری دیگری دچار شد که به مراتب او را بیشتر به چالش میکشید!
بعد از انجام آزمایشات مربوط به درمان بیماری خونی، موربیوس دچار جهش هایی در ظاهرش شد و بیشتر و بیشتر شبیه به خفاش های خوناشام میشد و گوش هاش و دماغش تقریبا شبیه خفاش شده بود. پوستش به رنگ سفید تغییر کرده بود و عملا به یک مرد خفاشی که خوناشام است، تبدیل شده بود. علاوه بر ظاهر خوناشام مانندش؛ یکی از اصلی ترین نشانه های خوناشام‌ها نیز در او نمود پیدا کرد، او تشنه‌ی خون بود!

همانطور که گفته شد، خوناشام شدن موربیوس بخاطر مسائل فرا طبیعی نیست و جادویی در کار نبود. او با آزمایشات علمی به خوناشام تبدیل شده در نتیجه لقب خوناشام زنده برازنده‌ی اوست. زیرا در مسائل فرا طبیعی، خوناشام ها موجوداتی هستند که بعنوان نامردگان شناخته میشوند و قبل از تبدیل، یک بار مُرده‌اند. از این رو توان تولید مثل نیز ندارند. اما این مسئله از موربیوس یک گونه‌ی خاص می سازد، زیرا او نه انسان و نه یک خوناشام کامل است. ولی بعنوان یک خوناشام مانند، او برخی از توانایی های خوناشام ها مانند قدرت و سرعت و توان مبارزه فرا انسانی را نیز داراست. همچنین میتواند مردم را هیپنوتیزم کند، قدرت خود درمانی دارد و باید اشاره کرد که او مانند یک خوناشام واقعی برای زنده ماندن و همچنین حفظ توان خود به نوشیدن خونِ تازه نیاز دارد. البته لازم به ذکر است که موربیوس بعنوان یک شِبه خوناشام، نقاط ضعف خوناشام‌های واقعی را ندارد! موربیوس برابر نور خورشید و دیوانگیِ شدید در براربر عطش خون مصون است.
موربیوس بخاطر مصونیت هایی که نسبت به یک خوناشام واقعی دارد کار را برای برخی از شکارچیان خوناشام سخت کرده است، از آنجا که موارد ماورا طبیعی و جادو در تبدیل شدن وی نقشی نداشته، مواردی مثل آب مقدس یا نقره نیز روی او اثری ندارند در صورتی که این موارد روی دراکولای مارول تاثیر گذار هستند. شایان ذکر است که دراکولای مارول قدرت های ماورایی بیشتری نیز نسبت به موربیوس مانند کنترل آب و هوا نیز دارد!
مصون بودنِ موربیوس برابر بسیاری از نقاط ضعف خوناشام های عادی یک برتری خوب برای او محسوب میشود اما باید بدانید او قدرت تغییر شکل، کنترل حیوانات که خوناشام های عادی دارند را ندارد!
موربیوس طی 50 سالی که از خلقتش میگذرد اغلب بعنوان یکی از دشمنان مرد عنکبوتی به شمار آمده است و در لیست دشمنان مرد عنکبوتی قرار داشته است، اما در سال های اخیر او دچار تکامل در شخصیتش شد و هم اکنون به عنوان یک ضد قهرمان ( Anti-Hero ) که زندگی اسفباری داشته است، شناخته میشود. وقتی که اولین بار تبدیل شده بود، کارکنان یک کشتی را کشت و هنگامی که از طریق کرت کانر بدنبال درمان بیماری ومپایریسم خود میگشت با مرد عنکبوتی برخورد کرد! این دو مشاجرات بسیاری داشتند و در برهه‌ای مایکل موربیوس بدنبال خون رادیواکتیوی پیتر برای درمان خودش بود!
او بخاطر تغذیه از مردم بیگناه علاوه بر مرد عنکبوتی با افراد اکس و چهار شگفت انگیز هم مدام در تعامل و نبرد بوده است!

اما این همه‌ی چیزی نبود که باید در مورد مایکل موربیوس میدانستید! مایکل پس از گذراندن چندین مورد التهابات شخصیتی با خود عهد کرد دیگر از خون بی گناهان و مردم عادی تغذیه نکند و روی این عهد نیز باقی ماند! او تنها از افراد ظالم جامعه تغذیه میکند تا علاوه بر ارضای عطش خود، کمکی نیز به بهبود جامعه‌ی خود کرده باشد!
او سپس نام مورگان میشل را روی خود گذاشت و در یک بیمارستان بخاطر مهارت های خارق العاده‌ش در بیوشیمی کار پیدا کرد و حتی در سازمان A.R.M.O.R نیز کارهای قهرمانانه‌ای انجام داده است! اما قهرمانانه‌ترین کاری که انجام داده است به عضویتِ گروهِ پسرانِ نیمه شب در آمدن بود. این گروه توسط دکتر استرنج تاسیس شد تا در برابر لیلیث و خطرات ماورا طبیعه مقابله کنند. در این گروه افرادی چون دکتر استرنج، وانگ، مشت آهنی، روح سوار جانی بلیز عضویت داشتند برای مدتی و حتی در وهله‌ای خود مایکل این تیم را رهبری میکرد! نکته‌ی قابل توجه اینجاست که شخصیت بلید که یکی از مخوف ترین شکارچیان خوناشام‌هاست نیز در این تیم حضور داشته و علاوه بر همکاری دو طرفه‌ای که بین مایکل و بلید وجود داشت، بسیار با یک دیگر محتاطانه رفتار میکردند که بسیار شیمی زیبایی را شکل داده بود.

منبع
cinemablend

فیلم موربیوس از کمپانی سونی پیکچرز در 31 جولای 2020 ( 10 مرداد 1399 ) به کارگردانی دنیل اسپینوزا و بازی جرد لتو، مت اسمیت، جرد هریس اکران جهانی خواهد شد!

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 11 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن